بایگانی نوشته‌ها


سقف وافل چیست؟

سقف وافل چیست؟

سقف وافل سازه‌ای ساختمانی است که از آن در ساخت سازه‌های با سقف‌های با دهانه بلند استفاده می‌شود. سقف وافل سازه‌ای ساختمانی است که از این نوع سقف در ساخت سازه‌های با سقف‌های با دهانه بلند استفاده می‌شود. جنس سقف وافل از بتن و سیمان است و ظاهر آن به صورت شبکه‌ای پنجره مانند است که به همین دلیل اسم دیگر این سازه سقف مشبک هم است و تقریباً ظاهری مانند نان وافل دارد و درواقع اسم این سقف از این نان گرفته شده است. به منظور اجرای این نوع سقف از قالب وافل استفاده می‌شود که وزن مرده سازه را کم می‌کند و نمای زیبایی در معماری نوین در سطح زیرین سقف به وجود می‌آورد.

همه چیز در مورد گچبری پیش ساخته سقف بدون رابیتس

همه چیز در مورد گچبری پیش ساخته سقف بدون رابیتس

قبل از هر چیزی بد نیست توضیحی مختصر در مورد کلمه رابیتس ارائه دهیم و بگوییم که تلفظ آن به شکل کلمه؛ راویز اشتباه است. در زبان انگلیسی کلمه رابیتس معادل Expanded Metal Lath بوده و نوعی ورقه فولادی است که برای ساخت سقف کاذب از آن استفاده می‌گردد.در ساخت این تورهای مشبک فلزی (رابیتس) از ورق‌های گالوانیزه استفاده می‌گردد که این امر، سبب شده تا علاوه بر جلوگیری از زنگ زدگی در محیط‌هایی که مرطوب هستند ساختار آن نیز در سازه‌های مختلف و ساختمان‌ها، در طولانی مدت حفظ شده و در نهایت طول عمر بالایی داشته باشد.

دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

دیوار باربر و غیر باربر چیست؟دیوارها در هر سازه‌ای به منظور تقسیم فضای داخلی ساختمان و جداسازی ساختمان از فضای خارجی است. علاوه بر تقسیم بندی فضا، دیوارها وزن سقف و طبقات بالایی را تحمل و به فونداسیون منتقل می‌کنند. به طور کلی دو نوع دیوار در ساختمان وجود دارد. دیوارهای باربر (load bearing wall) دیوارهای غیر باربر( none load bearing wall).دیوارهای غیر باربر باعث جداسازی فضای ساختمان است و وزنی را تحمل نمی‌کنند. اتاق خواب‌ها، آشپزخانه و دیگر فضاهای داخلی به وسیله دیوارهای غیر باربر به وجود می‌آیند.دیوارهای باربر وزن طبقات بالایی و دیگر ملزومات را تقسیم کرده و به فونداسیون انتقال می‌دهند.

آشنایی با مصالح ساختمانی

آشنایی با مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی گاهی به همان صورت که در بلند مدت یافت می شود فقط با شکل دادن مورد استفاده قرار می گیرند و گاهی از ترکیب آنها با یکدیگر مصالح جدیدی به دست می آید، مثل سیمان که از ترکیب آهک و خاک رس به کمک حرارت حاصل می شود، یا گچ و آهک که از پختن سنگ گچ و سنگ آهک به دست می آید.اخیرا مواد و مصالحی از ترکیبات شیمیایی و به روش های صنعتی به دست آمده است مثل PVC و پلی اورتان که به مرور جای مصالح طبیعی را خواهند گرفت. چنانچه در بین موارد در قطعات پیش ساخته گچی یا بتونی از الیاف مصنوعی استفاده می گردد.

آشنایی با 15 ساختمان گران‌قیمت جهان

آشنایی با 15 ساختمان گران‌قیمت جهان

۱۵ مورد برتر از گران‌ترین ساختمان‌های جهان تا به امروز، محدوده گسترده‌ای از بناها و شاهکارهای معماری را شامل می‌شود که ساخت بعضی از آن‌ها، سال‌ها طول کشیده است. از آسمان خراش‌های بسیار بلند گرفته تا استراحتگاه‌های گسترده اشرافی، همگی در این فهرست جای می‌گیرند.

ساختمان‌ انرژی صفر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ساختمان‌ انرژی صفر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

ساختمان‌ انرژی صفر به ساختمان‌هایی اطلاق می‌شوند که مصرف سالیانه انرژی آنها صفر است و آلاینده‌های کربنی تولید نمی‌کنند. در دنیای امروز، با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی، ساختمان ‌ها، صنایع و دیگر ارگان‌ها به سمت استفاده از دیگر انرژی‌های موجود حركت نموده‌اند.