مصالح ساختمانی

آشنایی با مکانیزم افزودنی‌های بتن برای استحکام سازه

آشنایی با مکانیزم افزودنی‌های بتن برای استحکام سازه

قبل از بحث در مورد افزودنی بتن جالب است بدانید که ۱۲ میلیون سال قبل از میلاد، از اختلاط میان سنگ آهک و مایع موجود در سنگ‌های کناری دیواره‌های مناطق نفت‌خیز اولین بتن‌ها به وجود آمدند. بعد از آن موضوع اصلی بر سر افزایش دوام این بتن‌ها بود. بتن‌ها تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار داشت. از جمله کلوخه شدن ذرات، نسبت معکوس میزان آب مصرفی با مقاومت بتن، زود سفت شدن و ترک خوردن و استحکام ناکافی و ....

وال پست و هدف از اجرای آن در ساختمان چیست؟

وال پست و هدف از اجرای آن در ساختمان چیست؟

به طور کلی وال پست وظیفه انتقال نیرو از دیوار به فریم ساختمان را دارد که به واسطه این انتقال نیرو، دیوار دچار تخریب و آسیب دیدگی نخواهد شد. نیرویی که در این جا از آن نام برده می شود، نیروی حاصل از باد یا زلزله است.

فایبر سمنت برد چیست؟

فایبر سمنت برد چیست؟

فایبرسمنت برد یا پنل های سیمانی الیاف دار، دیواری خشک با پوشش صفحه سیمانی دارای الیاف و فاقد آزبست است که برای دیوارهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.فایبر سمنت برد به مصالح سنتی نیازی ندارد و از مزایای دیگری نیز بهره مند است که باعث می شوند استفاده از آن در مقایسه با به کار بردن دیگر محصولات ساختمانی، بهتر بوده و نتیجه ایده آل تری به همراه داشته باشد.

آشنایی با مصالح ساختمانی

آشنایی با مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی گاهی به همان صورت که در بلند مدت یافت می شود فقط با شکل دادن مورد استفاده قرار می گیرند و گاهی از ترکیب آنها با یکدیگر مصالح جدیدی به دست می آید، مثل سیمان که از ترکیب آهک و خاک رس به کمک حرارت حاصل می شود، یا گچ و آهک که از پختن سنگ گچ و سنگ آهک به دست می آید.اخیرا مواد و مصالحی از ترکیبات شیمیایی و به روش های صنعتی به دست آمده است مثل PVC و پلی اورتان که به مرور جای مصالح طبیعی را خواهند گرفت. چنانچه در بین موارد در قطعات پیش ساخته گچی یا بتونی از الیاف مصنوعی استفاده می گردد.

تکنولوژی نوین ساختمانی در سال 2019، 10 مورد از مهم‌ترین‌ها

تکنولوژی نوین ساختمانی در سال 2019، 10 مورد از مهم‌ترین‌ها

در دنیایی قرار داریم که هر روزه، چه برسد به هر ساله تعداد زیادی تکنولوژی نوین ساختمانی وارد بازار‌ می‌شوند و گاهی کل صنعت ساختمانی را تحت تأثیر ورود خود قرار‌ می‌دهند. سال 2019 هم از این قضیه مستثنا نیست و تکنولوژی‌های نوینی در این سال مطرح شده‌اند که یا روند تکاملی پیشین خود را ادامه داده‌اند و یا برای اولین بار بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. با معرفی تکنولوژی‌های نوین ساختمانی در سال 2019 با ما همراه باشید.

سنگ نورگذر : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

سنگ نورگذر : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

نورپردازی نوین و امروزی، شما را با انواع متدهای به کارگیری متریال ها برای ایجاد دکوراسیون زیباتر آشنا می کند. یکی از این متدها استفاده از سنگ نورگذر در نورپردازی و طراحی داخلی است. اگر نورپردازی سنتی شما را خسته کرده و سایر گزینه ها را نیز جالب نمی دانید، شاید وقت آن باشد که با این متریال نوین و خصوصیات منحصر به فرد آن در این زمینه آشنایی پیدا کنید.سنگ های نورگذر از جمله مصالح نوین جهان به شمار می روند. نورپردازی با استفاده از این سنگ ها در کشورهای توسعه یافته مرسوم است و نمونه کارهای انجام شده در سراسر جهان نشان می دهد که ورود این متریال به عرصه معماری توانسته به عنوان یک حرکت نوآورانه شناخته شود و جایگاه خود را پیدا کند.

شیشه هوشمند : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

شیشه هوشمند : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

 شیشه هوشمند همان شیشه سکوریت است که امکان تنظیم میزان نور عبوری از خود را بین دو حالت شفاف و مات با استفاده از برق AC دارد. برای تولید شیشه های هوشمند در بین دو لایه شیشه لمینیت شده از Smart Film ( یک لایه  فیلم با مدت زمان استفاده بالا) استفاده می شود. برای استفاده از Smart Film می توانید از چسبهای مخصوص روی شیشه های معمولی برای چسباندن استفاده کرد.شیشه های معمولی با مقاومت و استحکام کم در استفاده محدودیت بسیاری دارد. با پیشرفت تکنولوژی، انسان به ساخت شیشه های مقاوم تر و کاربردی تر فکر کند. امروزه با توسعه فرایند ساخت شیشه و فعالیت های مربوط به آن مانند شیشه بری، فناوری های جالبی برای ساخت شیشه استفاده می شود.شیشه هوشمند، شیشه ای است که با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان با آن میزان جذب نور را در این ‌گونه از شیشه‌ها تغییر داد. شیشه‌های آفتابگیر از انواع آن است.

ساندویچ پانل دکوراتیو : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

ساندویچ پانل دکوراتیو : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

ساندویچ پانل دکوراتیو از جمله مصالحی است که برای سقف، دیوار، کانکس و پارتیشن بندی مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید این پانل ها از ورق گالوانیزه به عنوان لایه رویی، فوم پلی یورتان به عنوان لایه میانی و فویل آلومینیوم در پشت پانل استفاده می شود.این پانل ها از مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه برخوردارند و دچار خوردگی، فرسایش و پوسیدگی نخواهند شد. نصب این پانل ها آسان است و مدت زمان زیادی صرف آن نمی گردد.تنوع طرح و رنگ ساندویچ پانل ها باعث شده افراد به استفاده از آن ها در ساختمان خود تمایل پیدا کنند. مقاومت در برابر انقباض، انبساط، صوت، حرارت و زلزله نیز از دیگر ویژگی های بارز این نوع پانل های دکوراتیو می باشد.

کاشی حرارتی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

کاشی حرارتی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

کاشی حرارتی نوعی کاشی است که برای تولید گرما طراحی شده است. برای این منظور اختلاف ولتاژ به یک لعاب رسانای الکتریسیته اعمال می شود که بر مبنای اثر ژول حرارت تولید کرده و کاشی را گرم می کند. بدنه کاشی بر خلاف لعاب به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و بنابراین توان تلف نخواهد شد و تمامی جریان اعمال شده صرف تولید حرارت می شود.در کنار این ویژگی ها، این نوع کاشی دارای ویژگی های دیگری همچون دوام، تمیز بودن و آب بندی مناسب است.

پانل کامپوزیت آلومینیومی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

پانل کامپوزیت آلومینیومی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

ورق کامپوزیت پنلی است مرکب از دو لایه آلومینیوم و یک لایه مرکزی پلی اتیلن، این محصول به دلیل مزایایی مثل زیبایی ، تنوع رنگ، سبک بودن، ثبات رنگ، دوام بالا، قابلیت مونتاژ سریع و…. رقیب سرسخت دیگر مصالح می باشد. در متن پیش رو مزایا و معایب ورق کامپوزیت آلومینیوم را معرفی خواهیم کرد.