تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن

تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن

در ساختمان سازی، بخشی از هزینه‌های ساخت برای خرید مقاطع فولادی در نظر گرفته می‌شود؛ از این رو نوسانات قیمت مقاطع فولادی می‌تواند تاثیر چشمگیری بر قیمت افزایش مسکن داشته باشد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام اصفهان آهن، تیرآهن یکی از مهمترین مقاطع در ساختمان سازی است، به همین دلیل افزایش قیمت این محصول، می‌تواند باعث اختلاف قیمت زیادی در هزینه اجرا و ساخت ساختمان شود. در ادامه می‌خواهیم در مورد تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن صحبت کنیم.

طبق آمار ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۸، ایران جایگاه ۱۰ام تولید فولاد در جهان را داشته و در میان کشورهای خاورمیانه اولین تولیدکننده فولاد به‌حساب می‌آید. بازار آهن آلات ایران همواره یکی از مورد توجه ترین بازارهای اقتصادی کشور بوده و برای فعالان اقتصادی به‌ویژه در حوزه مسکن بسیار حائز اهمیت است.تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن
با وجود این که کشور ما سرشار از منابع غنی سنگ آهن است، اما به دلیل شرایط سیاسی کشور و تحریم‌ها، قیمت مقاطع فولادی نوسانات زیادی دارد و ثابت نیست. همچنین عوامل مختلفی مانند قیمت ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت آهن آلات دارند. افزایش قیمت مقاطع ساختمانی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازار مسکن تاثیر می‌گذارد.

در تاثیر مستقیم، با افزایش قیمت فولاد، مشتقاتی مانند پروفیل، درب و پنجره، ورق، لوله و اتصالات هم گران‌تر می‌شوند و همین مسئله در افزایش قیمت نهایی مسکن تاثیر گذار است.

اگر هم بخواهیم نگاهی به تاثیر غیر مستقیم قیمت آهن بر بازار مسکن داشته باشیم، باید بگوییم که این موضوع می‌تواند به صورت غیرمستقیم بر سایر مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان و غیره تاثیر داشته باشد و باعث افزایش قیمت مسکن شود.

همچنین بخوانید...

17 دی 1399 اخبار مرتبط اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...