فواید استفاده از پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده در ساختمان ها

فواید استفاده از پنجره‌ دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده در ساختمان ها

از روزی که آسایش و پایداری دو اصل کلیدی در معماری معرفی شد و با وجود تمایل افراد برای استفاده از ساختمان‌هایی با پنجره‌های بزرگ و دیوارهای شیشه‌ای، چگونگی جلوگیری از اتلاف انرژی به عنوان مسئله‌ای چالش‌برانگیز به حساب می‌آمد. با گذشت سال‌های متمادی و پیشرفت علم و تکنولوژی، راهکارهای بسیار زیادی برای حل این مشکل مطرح شد.بالاخره پس از آزمون و خطای راه‌حل‌های مختلف، استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده، به عنوان راهکاری کاربردی و موثر مورد استفاده قرار گرفت. پنجره دوجداره هوشمند به کاربران اجازه می‌داد تا شفافیت پنجره های خود را کنترل کنند.

البته تنها مشکل اصلی این روش آن بود که با مات شدن شیشه، شفافیت پنجره دوجداره که یکی از جذابیت‌های اصلی برای دکوراسیون داخلی بود، از بین می‌رفت. پژوهشگران برای رفع این مشکل راهکار جدیدی پیشنهاد دادند. آن‌ها تصمیم گرفتند، که از تکنولوژی جدید در هوشمندسازی پنجره های دوجداره استفاده کنند. با استفاده از تکنولوژی جدید، تنها از عبور نور مادون قرمز جلوگیری می شد، در حالی که هنوز امکان عبور نور مرئی وجود داشت.

این خاصیت در پنجره دوجداره هوشمند، باعث کنترل گرمای ساختمان و خنک شدن هوا در روزهای تابستان و همچنین کاهش هزینه‌های ساختمانی می‌شد. کم کم دانشمندان و تولیدکنندگان صنعت درب و پنجره توانستند حالت‌های دیگری از این سازه‌ها را ایجاد کنند. در پنجره‌های هوشمند با شیشه‌های مات‌شونده جدید، کاربر می‌توانست امکان عبور نور مادون قرمز را در هوای سرد فعال کند. این کار باعث برای گرم‌تر شدن فضای داخلی می‌شد. همچنین این امکان وجود داشت که از میزان عبور نور نامرئی کاست. به این ترتیب، شیشه علاوه بر حفظ شفافیت خود، دارای امکان کنترل حرارت و نور نیز می‌شد.

در کنار این تکنولوژی، تکنولوژی شیشه مات شونده نیز وجود داشت، که یک ایده بسیار عالی و کاربردی به حساب می‌آمد. این ایده مبتنی بر فناوری‌های جدید شکل گرفت و امکان مات کردن شیشه را در کسری از ثانیه فراهم می‌کرد.

پنجره هوشمند

در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی شیشه مات شونده، می توان میزان عبور نور خارجی را از شیشه کنترل کرد. به این ترتیب، شفاف و یا مات شدن شیشه پنجره دوجداره هوشمند قابل کنترل است. با استفاده از پنجره‌های دوجداره‌ای که دارای چنین شیشه‌ای هستند، می‌توان فضای داخل را در کسری از ثانیه تبدیل به محیطی کاملا خصوصی و یا قابل مشاهده کرد.

شیشه های هوشمند یا شیشه های الکترونیکی نیز نوعی از همین تکنولوژی کاربردی هستند. میزان شفافیت این دسته از شیشه‌ها با استفاده از یک کلید قابل تنظیم است.

شیشه‌های هوشمند را می توان در پنجره‌های اصلی خانه، مقابل ویترین فروشگاه‌ها و همچنین در سرویس‌های بهداشتی مستر با نمای شیشه استفاده کرد. استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده برای مکان‌هایی کاربرد دارد، که در زمان‌های مختلف قرار است تبدیل به محیطی خصوص و شخصی شوند. در چنین شرایطی شیشه این پنجره‌ها می‌تواند به سرعت از حالت شفاف به حالت مات تبدیل شود.

هر چند که امروزه، هنوز استفاده از شیشه های مات شونده متداول نشده است، اما نمونه‌های مختلف زیادی در تمام دنیا تولید می‌شود. در دنیای تکنولوژی امروز، پنجره‌های هوشمند دوجداره؛ از پنجره‌های الکتروکرومیک گرفته تا پنجره‌های دارای ذرات معلق، همگی برای بهبود زندگی به کمک ما شتافته‌اند.

این پنجره‌ها می‌توانند هوشمند باعث کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی شوند و هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را در زندگی ما کاهش دهند. با این اتفاق، آسیب‌های وارد شده به طبیعت، که ناشی از زندگی انسانی است نیز کاهش می‌یابد.

انواع شیشه پنجره هوشمند و نحوه عملکرد آن‌ها

شیشه هوشمند مات شونده

امروزه فناوری‌های مدرن تولید شیشه، تاثیر شگفت‌آوری بر توسعه ساختمان‌سازی در سراسر جهان داشته است. فناوری شیشه های هوشمند در سال‌های اخیر توسعه خیره کننده‌ای داشته‌اند. براساس گزارش سالانه صنایع در ایالات متحده آمریکا، تقاضا برای استفاده از شیشه‌های هوشمند تا سال ۲۰۲۰ از مرز سه میلیون مترمربع در سال خواهد گذشت.

تولید شیشه‌های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع ،الکتروکرومیک ، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است. ارزش بازار جهانی پنجره هوشمند دوجداره با شیشه مات شونده در سال ۲۰۱۲ حدود ۸۰ میلیون دلار بود و پیش‌بینی شده است، که ارزش آن تا سال ۲۰۲۰ به ۷۰۰ میلیون دلار خواهد رسید. در ادامه با انواع شیشه های هوشمند آشنا می‌شویم.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

این نوع شیشه مات شونده با استفاده از مواد الکتروکروماتیک تولید می‌شود. الکتروکروماتیک ماده‌ای است که رنگ آن در اثر عبور جریان الکتریکی تغییر پیدا می کند. زمانی که کلید تنظیم شیشه پنجره هوشمند را تنظیم می‌کنیم، الکتریسیته در آن جریان می‌یابد و با ایجاد واکنش شیمیایی، باعث بروز تغییرات در خواص الکتروکروماتیک می‌شود. از ویژگی‌های استفاده از مواد الکتروکروماتیک در شیشه های هوشمند، امکان تنظیم شدت مات شوندگی آن با تغییر مقدار جریان الکتریسیته است.

شیشه هوشمند کریستال مایع

شیشه های هوشمند کریستال مایع، نوعی از شیشه ها در پنجره های هوشمند هستند. در این نوع شیشه‌های هوشمند، نور مستقیم خورشید توسط شیشه پراکنده و تا ۹۸ درصد از اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز حذف می‌شود. این تکنـولوژی براساس پخش کنترل شده نور با استفاده از نیروی الکتریــکی عمل می‌کند. تکنولوژی تولید شیشه‌های هوشمنـد همچون تکنولوژی تولید تلویزیون‌های LED و مانیتـور کامپیوتر های شخصی است.

این نوع شیشه در پنجره دوجداره هوشمند، از کریستال مایع احاطه شده و توسط یک زمینه پلیمری ساندویچی، بین دو لایه هادی قرار گرفته است. هنگامی که نیروی الکتریکی وجود نداشته باشد، مولکول‌های کریستال مایع دارای وضعیت تصادفی و رندوم هستند و به دلیل پراکندگی نور، شیشه حالت مات دارد. پس از برقراری جریان الکتریکی، مولکول‌ها هم جهت شده و شیشه شفاف می‌شود.

مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده

مزایای استفاده از پنجره هوشمند

تکنولوژی شیشه های مات شونده در پنجره دوجداره، تاثیر قابل توجهی بر رو‌ش‌های معماری داخلی و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی داشته است. در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده می‌پردازیم.

نفوذپذیر شدن نور در حالت مات شیشه

حتی اگر شیشه هوشمند شفاف نباشد و در حالت خاموش قرار بگیرد، باز هم انتقال نور از شیشه بسیار عالی صورت می‌گیرد. پنجره دوجداره هوشمند در حالت خاموش مانند شیشه شفاف اجازه عبور نور را می‌دهد. درست مثل شیشه سندبلاست، اشیاء پشت کریستال مایع دیده نمی‌شود، اما نور وجود دارد. اگر این نوع شیشه بر روی پنجره و یا درب نصب شود، علاوه بر حفظ حریم خصوصی، نور هم به اندازه کافی در داخل اتاق وجود خواهد داشت.

قابلیت تغییر شکل فوری در کمتر از یک ثانیه

هنگامی که ولتاژ سوئیچ پنجره بین روشن و خاموش تغییر می‌کند، در کمتر از چند صدم ثانیه شیشه‌ها از حالت مات به حالت شفاف درمی‌آیند. برعکس این اتفاق نیز بدون هیچ تاخیری رخ می‌دهد. این خاصیت پنجره های هوشمند در صنایع نظامی و هوا فضا اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از عوامل کلیدی محسوب می‌شود.

کنترل دما با استفاده از شیشه هوشمند

شیشه های هوشمندی که دارای امکان انعکاس اشعه مادون قرمز و ماورای بنفش هستند، باعث کاهش دمای قسمت داخلی محل نصب در فصول گرم می‌شوند. همچنین در هنگام سرمای هوا و با تغییر حالت شیشه‌ها، امکان انتقال اشعه مادون قرمز که عاملی برای گرمایش به حساب می‌آید، فرآهم می‌شود. به این ترتیب گرمایش داخل ساختمان بهبود می‌یابد.

باید در نظر داشت که در هر دو حالت مات و یا شفاف، این شیشه‌ها نور را با بهترین حالت به داخل منتقل می‌کنند. چنانچه نیاز به کنترل بیشتر دما داشته باشید، باید این شیشه‌ها را به صورت دوجداره نصب کنید.

کنترل اشعه ماورای بنفش با پنجره هوشمند

پنجره‌های هوشمند اشعه ماورای بنفش را تا ۹۸ درصد جذب می‌کنند و مانع از انتقال آن به محیط داخل می‌شوند. این خاصیت شیشه های پنجره دوجداره هوشمند، در واقع مانعی برای فرسایش وسایل گرانبهای شما همچون تابلوهای نقاشی، نقاشی ساختمان، رنگ فرش و مبلمان می‌شود. علاوه بر این‌ها، اشعه ماورای بنفش عامل سرطان زایی است، که با حذف آن، از پیری زودرس و سایر بیماری‌های دیگر جلوگیری خواهد شد.

عایق شدن صدا با شیشه‌های هوشمند در پنجره

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب پنجره‌های هوشمند، عایق شدن صوتی محیط داخلی می‌باشد. این شیشه‌ها تا حدودی باعث محدودیت عبور صدا می‌شوند. در صورت نیاز به کنترل بیشتر صدا باید از پنجره های هوشمند با شیشه دوجداره استفاده کرد.

مقاومت در برابر نفوذ عوامل مختلف

اگر شیشه هوشمند به صورت تصادفی بشکند و یا در آن حفره‌ای ایجاد شود، با توجه به خاصیتی که دارد، حفره به طور محدود قابل ترمیم است. این خاصیت باعث آزادی عمل در زمان تعویض و یا ترمیم شیشه می‌شود و به این ترتیب همانند شیشه‌های سنتی دیگر نیازی به تعویض فوری شیشه نخواهیم داشت.

مزایای پنجره هوشمند

جلوگیری از پاشش و خرد شوندگی شیشه هوشمند در حوادث

در صورتی که شیشه های هوشمند بر اثر حادثه‌ای بشکنند، مانند شیشه‌های معمولی خرد نمی‌شوند و خرده‌های آن‌ها پراکنده و حادثه ساز نخواهد شد. شیشه هوشمند، ساختاری دارد که باعث نگهداری تکه‌های شیشه در کنار یکدیگر می‌شود.

ایستایی در قاب پنجره در زمان شکستگی

شیشه‌های هوشمند در زمان شکسته شدن از قاب خود خارج نمی‌شوند و به خیابان یا محیط خارج نمی‌ریزند. این شیشه‌ها تا زمانی که اقدام به تعویض آن‌ها کنید، قالب خود را در قاب پنجره حفظ می‌کنند.

ایمنی و امنیت بیشتر با شیشه هوشمند

هنگامی که از شیشه های هوشمند در ساخت شیشه‌های چند لایه یا ضد گلوله استفاده می‌شود، این قابلیت به وجود می‌آید که از لحاظ امنیتی، در زمان لازم تبدیل به حالتی مات با ساختاری بسیار مستحکم شود. معمولا استفاده از این نوع شیشه‌ها در سفارتخانه‌ها، بانک‌ها و یا فروشگاه‌هایی که احتیاج به ضریب امنیت بالایی دارند قابل استفاده است.

آسایش بیشتر در محل زندگی با پنجره هوشمند

بر خلاف پرده‌ها و کرکره‌ها که هنگام بسته بودن، باعث تاریک شدن محیط می‌شوند، شیشه‌های هوشمند در حالت خاموش نیز امکان استفاده از نور طبیعی را برای ما فرآهم می‌کنند. به علاوه در مکان‌های پر سر و صدا باعث ایجاد محیطی آرام برای ما می‌شوند. این شیشه‌ها در حالت مات باعث فرآهم آمدن فضایی شخصی و غیرقابل مشاهده از بیرون می‌شوند. همینطور در زمانی که این شیشه‌ها روشن و در حالت شفاف هستند، این امکان وجود دارد که بتوانیم از منظره آن سوی شیشه لذت ببریم.

افزایش سلامت انسان با پنجره دوجداره هوشمند

پرده‌ها و کرکره‌ها مکان مناسبی برای تجمع گرد و غبار و انواع باکتری‌ها می‌باشند. یکی از بازی‌های کودکان نیز باز و بسته کردن کرکره‌ها و یا پنهان شدن در پشت پرده‌ها است. همین موضوع یکی از دلایل ابتلای کودکان به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی می‌باشد. با استفاده از پنجره‌های هوشمند می‌توان کودکان را از به اینگونه بیماری‌ها در امان نگه داشت.

سازگاری شیشه های هوشمند با همه مکان‌ها

در همه مکان‌ها امکان نصب و استفاده از پنجره دوجداره با شیشه های هوشمند وجود دارد. نیروهای متخصص می‌توانند بدون هیچگونه تخریب، در کمترین زمان شیشه‌های پنجره های دوجداره را هوشمندسازی کنند.

قابل اعتماد بودن شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند پایدار هستند. کریستال مایع به کار رفته در این شیشه ها می‌تواند به صورت نامحدود و بدون تاریخ انقضا برای شما کار کند. پنجره های دوجداره با شیشه‌های هوشمند عمر مفید طولانی مدتی دارند.

مزایای شیشه هوشمند

کاربری آسان پنجره های هوشمند

پنجره هایی که دارای شیشه های هوشمند هستند، دارای کاربردی بسیار آسان بوده و با کلیدهای برق معمولی قابل خاموش و روشن شدن هستند. حتی در شرایط به خصوصی که مشتری می‌خواهد، امکان اتصال دیمر و تنظیم‌کننده برای تنظیم میزان مات‌شدگی امکان‌پذیر است.

هزینه نگهداری بسیار پایین پنجره هوشمند

پنجره دوجداره با شیشه های هوشمند، مصرف برق بسیار کمی دارند. این موضوع در مقایسه با هزینه‌های سنگین دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی بسیار ناچیز است. مصرف برق پنجره‌های هوشمند حتی از یک چراغ خواب نیز کمتر است.

بدون نیاز به تعمیر و نگهداری

پنجره‌های هوشمند دارای شیشه‌های مات‌شونده، هیچ وقت خراب نمی‌شوند و هزینه نگهداری از آن‌ها، با هزینه نگهداری از شیشه‌های معمولی یکسان می‌باشد. تنها هزینه‌ای که باید برای پنجره‌های هوشمند اختصاص دهیم، هزینه نظافت و تمیز کردن شیشه‌های آن خواهد بود.

از پنجره دوجداره هوشمند در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

استفاده از پنجره با شیشه هوشمند

استفاده از پنجره های دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده در هر مکانی و برای هر کاربردی امکان‌پذیر است. از این پنجره ها می‌توان به عنوان پارتیشن‌های جداکننده نیز استفاده کرد. پنجره هوشمند دوجداره با شیشه مات شونده برای استفاده در اتاق‌های کنفرانس و پارتیشن‌های اداری بسیار کاربردی به نظر می‌رسد.

از پنجره هوشمند دوجداره می‌توان در ورودی اتاق‌های مختلف مراکز درمانی و بهداشتی، استخر، سونا، باشگاه‌های ورزشی و سالن‌های اسپا استفاده کرد. شیشه‌های هوشمند همچنین برای منازل، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و اتاق نمایش فیلم نیز کاربرد دارد. از شیشه‌های هوشمند می‌توان به عنوان تخته وایت‌برد نیز استفاده کرد.

همچنین بخوانید...

06 دی 1400 ساختمان هوشمند پنجره ساختمان پنجره دوجداره هوشمند شیشه های مات پنجره هوشمند دوجداره پنجره هوشمند ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...