۱۲ ترند برتر طراحی کابینت آشپزخانه در سال ۲۰۲۰

۱۲ ترند برتر طراحی کابینت آشپزخانه در سال ۲۰۲۰

آشپزخانه های هوشمند

تکنولوژی نه فقط در گجت ها و لوازم بلکه از همه نظر به آشپزخانه ها وارد شده است. امروزه می توانید آشپزخانه ای داشته باشید که از نورپردازی تا لوازم آن توسط تکنولوژی مدیریت می شود و این آشپزخانه ها هوشمند نام دارند. 

آشپزخانه های هوشمند در عرصه طراحی انقلاب به پا کرده اند. در حقیقت امروزه بسیاری از آشپزخانه ها به صورت هوشمند ساخته می شوند. اگر آشپزخانه ای قدیمی دارید می توانید با افزودن سنسورها و گجت های هوشمند آن را به روز کنید. 

شیرآلات دارای حسگر حرکت می توانند حضور دست ها را حس کرده و به صورت خودکار جریان آب را باز کنند. یخچال هایی که در صورت کم بودن مواد غذایی هشدار می دهند، قهوه سازی که در زمان بیدار شدن تان قهوه را آماده می کند. حتی گجتی وجود دارد که بر تخم مرغ ها نظارت داشته و خراب بودن شان را اطلاع می دهد. سیستم نورپردازی هوشمند هم به شما اجازه می دهد از تلفن هوشمند یا تبلت تمام چراغ ها را کنترل کنید. 

آشپزخانه های بر پایه تکنولوژی هر روز محبوب تر می شوند و افراد از تکنولوژی جدیدتر بهره می برند. این یکی از بزرگ ترین ترندهای سال 2020 است. 

رنگ کابینت: رنگ های تیره از راه رسیده و سفید کنار رفته است

گرچه کابینت های سفید کلاسیک می توانند در هر آشپزخانه ای استفاده شوند، به تدریج استفاده از آنها کمتر می شود. در سال 2020 شاهد کاهش محبوبیت سفید هستیم. طراح ها پیشبینی می کنند برای جلوگیری از سفید شدن همه کابینت ها می توان از جزیره رنگی یا چوبی استفاده کرد. می توانید عناصر رنگی مختلف را از طریق لوازم و قطعات به فضای آشپزخانه وارد کنید. 

رنگ های آبی و سبز محبوب تر خواهند شد. علاوه بر این رنگ های طبیعی، رنگ های جواهرنشان مانند مشکی، آبی نفتی، سبز زمردی و حتی هلویی وارد می شوند. خواهید دید که چگونه کابینت های تیره می توانند با تاثیر دراماتیک خود فضای آشپزخانه را دیدنی و لوکس کنند. 

کابینت های تیره شیک و زیبا هستند و فضایی متمایزی خلق می کنند. با این حال باید مراقب باشید که تمام فضا تیره و تاریک نشود. هرچند که در سال 2020 دیگر افراد از داشتن آشپزخانه های تیره هراس ندارند. در سال 2020  شاهد تعداد بیشتری کابینت تیره و تاریک هستیم.

سبک و طرح های منظم و مختلف در کنار هم

در حالی که سبک های روستایی و قدیمی محبوب هستند، طراح ها به سبک کلی فضای آشپزخانه توجه می کنند. زیرا باید فضایی آرام و بدون دغدغه فراهم شود که بتوانید بدون استرس به کارتان برسید. یعنی به دنبال سادگی باشید. فضاهای مدرن ساده و دارای خطوط منظم هستند که در سال 2020 چنین فضاهایی را زیاد می بینید.

در چند سال اخیر برداشتن کابینت های بالا ترند شده زیرا فضا را دلبازتر و بزرگتر نشان می دهد. همچنین اجازه می دهد تا از فضای بالای کانتر بیشتر استفاده می کنید. به علاوه بسیاری نمی توانند به قفسه های بالا دسترسی داشته باشند. می توانید به جای آن از قفسه های باز استفاده کنید که باعث می شود به راحتی به وسایل و لوازم دسترسی داشته باشید.

منظورمان از طرح های مختلف خسته کننده و تکراری بودنش نیست. برای قفسه باز می توانید از چوب طبیعی یا فلزات استفاده کنید. کفپوش سنگی یا سرامیک های دیواری سنگی و دست ساز هم می توانند انتخاب خوبی باشند. در نتیجه از سرامیک های تکراری همیشگی فاصله می گیرید. حتی می توانید در سقف هم تغییراتی ایجاد کنید. سقف های چوبی، حصیری و لمبه ای می تواند انتخاب خوبی باشد. 

کوارتز هنوز محبوب است

برای آشپزخانه های مدرن و گرانقیمت می توانید از کوارتز استفاده کنید. کوارتز سرسخت و بادوام بوده، به نگهداری مناسب نیاز داشته و ضد میکروب است. گرانیت هم که از نظر قیمت با کوارتز برابر است، به نگهداری بیشتری نیاز دارد. 

زمانی که پیشخوان های کوارتز به بازار آمدند نبود رنگ و تنوع کافی مشکل اصلی آنها بود. با پیشرفت تکنولوژی، تولید کننده ها آن را با رنگ ها و طرح های سنگی مختلف تولید کردند. حتی می توانید کوارتز با خطوط و رگه های بزرگ را سفارش دهید تا شبیه سنگ طبیعی باشد. این سبک های خاص بسیار محبوب هستند. 

با این حال رنگ های طبیعی بیشتر و بیشتر ترند می شوند. افراد بیشتر به دنبال رنگ های خاکستری، طوسی، کرمی و سفید هستند. رگه های موجود در این رنگ ها نیز رفته رفته محبوب تر می شوند. بنابراین ظاهرا به سمت طرح و رنگ های ساده تر و خنثی تر پیش می رویم. 

گرچه درباره روکش پیشخوان صحبت کردیم اما باید بگویم سینک های کامپوزیت هم پرطرفدار شده اند. این سینک ها از جنس مواد به کار رفته در روکش پیشخوان هستند. این طرح ها جلوه یکدستی پدید آورده و نظافت را آسانتر می کند. با این حال هنوز هم سینک های استیل و روستایی پرطرفدار هستند. 

کابینت های ذخیره مواد غذایی

یکی از بزرگ ترین مشکلات کابینت های آشپزخانه اسراف در فضاست. کشو و قفسه ها طوری ساخته شده اند که فضای زیادی به هدر می رود. بدتر اینکه یا فضاها آنقدر کوچک هستند که چیزی جا نمی شود، یا آنقدر بزرگ که نمی توان به خوبی همه چیز را مرتب کرد. 

یکی از ملزومات آشپزخانه ای کاربردی داشتند فضای ذخیره سازی است. در صورت ناکافی بودن کابینت ها به دردسر می افتید. برای پیشگیری از چنین شرایطی باید کابینت های مخصوص داشته باشید. مثلا قفسه های مخصوص لوازم، کشوی مخصوص قاشق و چنگال، قفسه ادویه جات، قفسه سینی ها، جای ظروف و قابلمه و کابینت مخصوص سطل زباله. در ین صورت برای ذخیره سازی مواد غذایی و نوشیدنی و لوازم کوچک فضای بیشتری خواهید داشت. 

سال 2020 سالی است که در آن می توانید هم فضای ظاهری آشپزخانه را عوض کنید و هم فضای بزرگترین برای ذخیره سازی مواد غذایی داشته باشید.

کفپوش چوبی هنوز می درخشد اما کفپوش سرامیک هم به بازار می آید

در آشپزخانه هنوز کفپوش چوبی پرطرفدار است، اما رفته رفته سرامیک هم محبوب می شود. تکنولوژی باعث شده سرامیک در طرح و رنگ و اندازه های مختلف به بازار بیاید. 

می توانید سرامیک های مشابه کفپوش چوب داشته باشید. بنابراین اگر می خواهید ظاهر کفپوش چوب را حفظ کرده و در عین حال از سرامیک استفاده کنید که نگهداری از آن آسانتر باشد، فکر خوبی است. همچنین سرامیک در طرح سنگ طبیعی هم موجود است. در این طرح حتی روکش سرامیک هم زبر و مانند سنگ است. 

از لحاظ اندازه مجبور نیستید همان اندازه های مرسوم را انتخاب کنید. امروزه سرامیک ها در طرح و اندازه های مختلف موجود هستند. حتی می توانید تخته های پلانک خریداری کنید که کاملا شبیه کفپوش چوبی باشد. یا اینکه از سرامیک های طرح دار استفاده نمایید. 

جزیره تکی چندمنظوره

جزیره آشپزخانه دیگر بخش کوچک و محدودی نیست بلکه به نقطه مرکزی خانه تبدیل شده است. یکی از تغییرات رخ داده در جزیره این است که بزرگ تر شده است، مخصوصا از آنجایی که میزان کابینت ها کمتر شده اند. در نتیجه جزیره به نقطه کلیدی آشپزخانه تبدیل می شود. 

در سال 2020 جزیره ها دیگر کوچک نیستند بلکه قسمت بزرگی می باشند که هم کابینت آشپزخانه را تشکیل داده و می توان لوازمی را در آن جا داد، و هم به عنوان میز غذاخوری استفاده می شوند. برای افزایش اندازه جزیره حتی می توانید در آشپزخانه های اوپن آن را به سمت داخل نشیمن بیاورید. بنابراین بدون محدود شدن فضای آشپزخانه جزیره چندمنظوره خواهد شد. 

دیوار پشت سینک در طرح و رنگ های مختلف

دیوار پشت سینک بخش جالب توجهی از خانه است که می توانید سبک های جدید را روی آن پیاده کنید. دیگر لازم نیست از سرامیک ها و سنگ های ریز و کوچک استفاده کنید، زیرا اندازه های بزرگ آن به بازار آماده است. می توانید سرامیک های بزرگ تر در طرح و اندازه های مختلف انتخاب کنید که البته به سلیقه شخصی و دکور آشپزخانه بستگی دارد. طرح های رنگارنگ بسیار ترند بوده و به خلاقیت تان فرصتی برای ظهور می دهند. رنگ های خنثی با طرح طبیعی هم گزینه خوبی برای دکوراسیون کلاسیک هستند.

اندازه و چیدمان این سرامیک ها و سنگ های دیواری هم تغییر بزرگ دیگر است. امروزه سرامیک ها و سنگ ها بزرگ در جنس مرمر، کوارتز، چوب، مس، استیل و شیشه به بازار آماده اند. این سرامیک ها دیگر از دیوار تا سقف امتداد دارند. با وجود کنار رفتن کابینت های بالا فضای بیشتری در اختیارتان است. بنابراین برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه می توانید از دیوار آغاز کنید. 

راه یافتن به فضای بیرون

رفته رفته صاحبخانه آشپزخانه را به فضای بیرون وصل می کنند، برای این کار در آشپزخانه در بگذارید تا به ایوان بیرون راه داشته باشد. با قرار دادن دری فلزی در آشپزخانه می توانید دو فضا را به هم وصل کنید. تغییر دیگر این است که پنجره های کوچک بالای سینک را با پنجره های بزرگ تعویض کنید. برای این کار باید کابینت های دیواری را بردارید. 

انتخاب رنگ اصلی

همانطور که در بالا گفتیم سفید همیشه مد است. گرچه رفته رفته علاقه مردم به انتخاب کابینت رنگی بیشتر می شود. از آنجایی که بیشتر وقتمان را در آشپزخانه و با اعضای خانواده و دوستان می گذرانیم چرا نباید از رنگ موردعلاقه خودمان اسفاده کنیم؟ این رنگ ها را روی جزیره و بخشی از کابینت ها ببینیم، اما چرا همه جا نبینیم؟ در سال 2020 رنگ های آبی کمرنگ و سبز تیره را زیاد میبینیم. حتی برخی از تولیدکننده ها کابینت های صورتی که رنگ زنانه ای است را هم به بازار آورده اند.

ترکیب و استفاده از فلزات

آیا می توان فلزات را باهم ترکیب کرد؟ بله. ترکیب فلزات می تواند به فضا عمق ببخشد. در سال 2020 عناصر فلزی بیشتری در آشپزخانه ها میبینیم که باهم هماهنگ می شوند. اگر رنگ طلایی را دوست دارید اما نمی خواهید همه جا از آن استفاده کنید می توانید از شیرآلات طلایی با قطعات نیکل یا مشکی استفاده کنید. از آنجایی که در چراغ و لوستر از فلز استفاده می شود می توانید آن را با فلزات قسمت های دیگر ترکیب کنید. 

این قطعات می توانند به فضا جلوه خاصی ببخشند. راه دیگر برای ترکیب فلزات این است که در میز و صندلی های آشپزخانه نیز فلزات را باهم ترکیب کنید. در این صورت به راحتی می توانید تغییراتی ایجاد کنید. بنابراین به راحتی می توانید یک فلز یا چند فلز را در کنار هم به کار ببرید و در عین حال فضا شلوغ نشود. شرکت های لوله سازی در اتصالات از فلزات مختلف و جددید استفاده می کنند و شاهد شیرآلات مشکی مات با دستگیره برنجی یا کروم هستیم. 

هود استیل

 

در سال 2020 صاحبخانه ها بیشتر به طرح هود توجه می کنند. بر اساس طرح آشپزخانه هود می تواند نقطه مرکزی خانه باشد. بیشتر اوقات طراحی آشپزخانه به گونه ای است که از قسمت دیگر خانه می توان هود را دید. چرا نباید هود را به عنصر اصلی آشپزخانه تبدیل کنیم؟ هودهای فلزی جدید به راحتی این کار را انجام می دهند. این هودها زیبا اما گران هستند. با این حال اگر بودجه تان کافی باشد می توانند آشپزخانه را زیباتر کنند. بنابراین هودهای تکراری گذشته را کنار بگذارید و با انتخاب این هودها فضای جالبی را ایجاد کنید. در این صورت می توانید فلزات مختلف را باهم ترکیب کنید. 

همچنین بخوانید...

21 آذر 1400 آشپزخانه سینک هود ترند برتر طراحی کابینت آشپزخانه ترند برتر طراحی کابینت ترندبرتر جذاب ترند کابینت جزیره

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...