بایدها و نبایدهای طراحی پلان ساختمان و تاثیر آن بر فروش ملک

بایدها و نبایدهای طراحی پلان ساختمان و تاثیر آن بر فروش ملک

طراحی پلان ساختمان در طبقه همکف

پلان ساختمان، یک نمودار یا نقشه کوچک از یک سازه یا ساختمان است که از نمای بالا مشاهده شده و رسم می‌شود. طراحی پلان ساختمان در طبقه همکف ممکن است یک ساختمان کامل را نشان دهد یا یک طبقه از یک ساختمان یا یک واحد آپارتمانی یا حتی یک ویلا را به تصویر بکشد. همچنین پلان ساختمان می‌تواند شامل اندازه‌گیری‌های دقیق، محل و موقعیت مبلمان، وسایل خانگی یا هر چیز دیگری باشد که برای هدف برنامه ساخت و ساز، ضروری است.

نقشه‌های همکف در طراحی پلان ساختمان برای کمک به طراحی و چیدمان مبلمان، سیستم‌های سیم‌کشی و موارد دیگر مفید هستند. همچنین این نقشه‌ها ابزاری ارزشمند برای آژانس‌های املاک و مستغلات و شرکت‌های پیمانکاری به شمار می‌روند چرا که کمک زیادی به فروش یا اجاره یک ملک خواهند کرد.

اهمیت طراحی پلان ساختمان

تهیه نقشه‌های دقیق از هر طبقه در یک ساختمان، برای طراحی و ساخت خانه ضروری هستند. اگر نمای واضحی از یک طبقه همکف یا طبقات در ویلاها و ساختمان‌های دوبلکس داشته باشیم، بهتر می‌توان ارتباط موثری را بین فضاهای دیگر برقرار کرد. یک پلان قوی که برای ساختمان طراحی شده است، می‌تواند لذت تغییر سبک زندگی را به همراه داشته باشد و یا حتی می‌تواند برای فروش مجدد ساختمان، ارزش ملک را افزایش دهد.

اصول طراحی پلان برای انواع ساختمان‌ ها

وقتی ما می‌توانیم بگوییم که یک پلان ساختمان به خوبی طراحی شده استاندارد است که:

1- همه جانبه و انعطاف‌پذیر باشد. همه جانبه بودن یک پلان ساختمان یعنی تمام جزئیات و امکانات مورد نیاز برای زندگی و رفاه افراد در یک ساختمان مسکونی تامین شود.

2- از طرفی دیگر، برای طراحی پلان ساختمان اداری باید برنامه‌ها به گونه‌ای باشد که محیط کار به یک فضای راحت و آرامش‌دهنده تبدیل شود.

3- در طراحی پلان باید اطمینان حاصل کنید که  این ساختمان  به طور مثال یک دفتر کار، چه ابعاد و اندازه‌هایی دارد یا یک اتاق خواب در آپارتمان، چقدر برای استراحت، راحت است. این ویژگی‌ها هم برای ساکنین ساختمان مهم است و هم برای افرادی که تصمیم دارند در آینده، این ملک را خریداری کنند.

4- یکی از مهم‌ترین اصول طراحی پلان ساختمان، توجه به چیدمان ایده‌آل در اتاق‌ها یا سالن اصلی، لابی، پارکینگ یا ... است. مثلاً در طراحی پلان مطمئن شوید که مکان اتاق‌های خواب، از فضای تفریحی و سرگرمی در ساختمان مانند تی وی روم، دور است. همچنین حمام نباید در قسمت اتاق ناهارخوری یا اتاق نشیمن باشد.  حمام‌های اختصاصی را باید طوری طراحی کنید که درب حمام داخل اتاق خواب باشد نه اینکه رو به سالن اصلی باز شود.

5- ر طراحی پلان ساختمان برای بخش آشپزخانه توجه داشته باشید که هر کسی که مشغول آشپزی است همچنان  بتواند با مهمانان در سالن ارتباط برقرار کند و یا بتواند بازی بچه‌ها را زیر نظر بگیرد.

6- رعایت اندازه‌ها در طراحی پلان بسیار مهم است. طول، عرض، ارتفاع و زاویه‌ها در تمام قسمت‌های ساختمان اهمیت دارند. اندازه اتاق‌ها باید با توجه به فرم زمین ساخت تعیین شوند. عرض راهروها به گونه‌ای باشد که امکان تردد افراد به راحتی تامین گردد.

7- به این مسئله فکر کنید که آیا با این سبک طراحی،  برای چیدمان مبلمان یا جابجایی آن‌ها فضای کافی وجود دارد یا خیر؟!این نکات بسیار کمک می‌کند که بتوانید یک پلان را آماده کنید و به مشتری ارائه دهید. تصور یک ساختمان آماده شده در آینده می‌تواند با یک طراحی پلان ساختمان موفق، ساده‌تر باشد. این است که می‌تواند فروش ملک را بالاتر ببرد.

8- بهتر است طراحی پلان ساختمان را متناسب با اولویت‌ها و سبک زندگی متفاوت، انجام دهید. این جمله به مفهوم آن است که برای پنت‌هاوس‌های لاکچری، یک پلان لوکس باید طراحی شود؛ برای ساخت ویلا در شمال هم باید پلان مدرن، پلان دوبلکس یا پلان فلت و ... طراحی گردد. برای آپارتمان‌هایی که در محله‌های مختلف وجود دارند، بنابر امکاناتی که باید در ساختمان باشد، طراحی پلان ساختمان متفاوت است. هر چیزی که برای یک پلان طراحی می‌کنید می‌تواند در نهایت بر قیمت ساختمان برای فروش تاثیرگذار باشد.

9- تعادل بین جزئیات معماری و کاربردها و استفاده‌ها را باید در طراحی پلان ساختمان رعایت کنید. قبل از اینکه به طور حساب نشده به طراحی راه‌پله‌های باشکوه یا پنجره‌های سقف تا کف شیشه بپردازید و فکر کنید که ممکن است ساختمان شما را زیباتر کند، باید به مسئله ایمنی ساکنین خانه، نحوه تمیز کردن یا نظافت آن‌ها، نصب سیستم گرمایش و سرمایش و بسیاری موارد دیگر نیز فکر کنید.

ارتباط بازاریابی فروش ملک و طراحی پلان ساختمان حرفه‌ ای

شاید تعجب برانگیز باشد اما حقیقت دارد! طراحی پلان ساختمان ارتباط نزدیکی با احتمال فروش یک ملک دارد. وقتی یک پلان آماده شده از ساختمان به مشتری نشان داده می‌شود و او می‌تواند تصور کند که این ساختمان در آینده به چه شکل درمی‌آید، بهتر می‌تواند برای خرید تصمیم‌گیری کند. این ویژگی برای زمانی مناسب‌تر است که سازندگان مجتمع‌های مسکونی چند واحدی، شهرک‌های ویلایی و یا مجموعه‌های اداری، نیاز به پیش فروش واحدها دارند. در سال 2013 مطالعه ای منتشر شد که نشان می‌داد خریداران املاک و مستغلات، داشتن پلان ساختمان حرفه‌ای را نه فقط خوب، بلکه برای ارزیابی و فروش بهتر املاک، ضروری می‌دانند.همچنین نتایج نشان داده است که داشتن پلان در بسیاری موارد حتی از نمایش تصاویر از ملک یا توضیحات متنی نیز مفیدتر هستند. این نکته‌ای است که تمام مشاوران املاک باید به آن توجه داشته باشند. افزودن طراحی پلان ساختمان به فهرست فعالیت‌های املاک و مستغلات می‌تواند میزان کلیک خریداران ویلا یا مشتریان خرید آپارتمان را تا حدود 52٪ افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که شما می‌توانید از خدمات طراحی پلان ساختمان برای برقراری ارتباط با پیمانکاران و فروشندگان در مورد یک پروژه بازسازی در آینده نیز استفاده کنید.

نحوه طراحی پلان ساختمان

1- یک منطقه یا محدوده معین را برای اجرای نقشه انتخاب کنید.

منطقه‌ای را که باید پلان را برای آن ترسیم کنید، مشخص نمایید. اگر ساختمان از قبل وجود دارد، تصمیم بگیرید که چه مقداراز آن را باید به بخش‌های مختلف ساخت اختصاص دهید و چه مقدار از فضا به محوطه اختصاص دارد. اگر ساختمان هنوز ساخته نشده است، با روش طوفان فکری، براساس اندازه و شکل مکانی که باید بنا در آنجا ساخته شود، طراحی پلان ساختمان انجام می‌گیرد.

2- اندازه‌گیری را دقیق‌تر ثبت کنید.

در صورت وجود ساختمان، اگر بخواهید یک پلان طراحی کنید لازم است که اندازه‌های دیوارها، درب‌ها و جایگاه مبلمان را اندازه بگیرید تا نقشه، دقیق‌تر باشد. اگر طرح پلان باید برای یک منطقه کاملاً جدید ایجاد شود، مطمئن شوید که کل منطقه با محلی که قرار است ساخته شود، متناسب است. برای اینکه طراحی پلان ساختمان را بهتر انجام دهید، توصیه می‌شود ساختمان‌هایی را که در مناطق مشابه ساخته شده‌اند مورد بررسی قرار داده تا به عنوان یک الگو برای نقشه و پلان جدید استفاده کنید. در غیر این صورت می‌توان به طور کلی از یک پلان خلاقانه و بسیار مدرن و جدیدتر استفاده کنید. درباره نحوه اندازه‌گیری و ترسیم نقشه ساختمان، اطلاعات لازم را به دست بیاورید و در صورت لزوم با مهندسان مشورت نمایید.

 3- دیوارها را روی نقشه رسم کنید.

برای طراحی پلان ساختمان در مقیاس مورد نظر، برای هر اتاق در ساختمان، دیوارها را اضافه کنید.

4- ویژگی‌ها، علائم و سایر جزئیات معماری را به نقشه پلان اضافه کنید.

با افزودن جزئیات ثابت و تغییرناپذیر مانند درب‌ها و پنجره‌ها و همچنین جای یخچال، ماشین ظرفشویی، خشک‌کن (جزء پلان آشپزخانه قرار می‌گیرد) و سایر وسایل مهم دیگر که باید در یک مکان خاص قرار گیرند، ویژگی‌های مورد نظر خود را به فضای پلان ساختمان اضافه کنید.

5- جایگاه مبلمان را به پلان ساختمان اضافه کنید.

یکی از ویژگی‌های مثبت که باید در طراحی پلان ساختمان به آن پرداخته شود، تعیین موقعیت مبلمان در داخل ساختمان است. این کار را حتماً با مشورت با یک طراح داخلی انجام دهید. به این صورت است که پلان طراحی شده، یک پلان منحصر به فرد و خاص خواهد شد.

11 نکته برای طراحی پلان ساختمان کامل و بی عیب و نقص

قبل از شروع طراحی پلان ساختمان می‌توانید با اندازه‌گیری دقیق، و تفکر در مسائل مهمی که در قسمت زیر به آن اشاره می‌کنیم، در وقت صرفه‌جویی کنید و از مشکلات متعدد در آینده جلوگیری نمایید. این نکات را به عنوان یک طراح حرفه‌ای رعایت کنید.

نکته اول: هنگام اندازه‌گیری فضاهای موجود، متر اندازه‌گیری خود را صاف بر روی زمین قرار دهید و ابعاد اتاق را در چندین مکان اندازه بگیرید؛ به ویژه در جائی که مبلمان قرار می‌گیرد. در اندازه‌گیری‌ها هرگز تصور نکنید که دیوارهای شما موازی هستند. در اکثر موارد، دیوارها یا ارتفاع سقف، نامتناسب هستند.

نکته دوم: قبل از چیدن مبلمان در پلان، باید به محل کلیدهای روشنایی، دریچه‌ها و ترموستات یا وسایل برقی دقت کنید. محل هر یک را در هر منطقه از ساختمان یادداشت نمایید.

نکته سوم: هنگام تعیین محل میز و صندلی‌ها، از خود بپرسید "وقتی آنجا می‌نشینم با چه منظره‌ای روبرو هستم؟"

نکته چهارم: هنگام طراحی پلان ساختمان اداری یا یک دفتر کار، ابتدا مشخص کنید که سمتی که مدیران یا کارمندان می‌نشینند، پشت به درب ورودی است یا رو به سمت درب ورودی! در اکثر شرکت‌های اداری، افراد باید به درب ورودی مسلط باشند. این نکته را به طور ویژه در نظر بگیرید.

نکته پنجم: یک نکته مهم در طراحی پلان ساختمان، توجه به محل قرارگیری میز رایانه و موقعیت پنجره‌ها است. برای کاهش تابش خیره‌کننده، سعی کنید محل رایانه را مستقیماً رو به پنجره قرار ندهید.

نکته ششم: فضای کافی در مقابل کابینت‌ها یا کمدها بگذارید تا بتوانند کاملاً باز شوند.

نکته هفتم: فضای کافی روی میز کار را فراهم کنید. فاصله از قسمت میز کار تا نزدیکترین دیوار یا مبلمان باید حداقل 42 اینچ باشد (و اکثر افراد، اندازه 54 یا 60 اینچ را راحت‌تر می‌دانند).

نکته هشتم: محل عبور کردن بین مبلمان و دیوار باید حداقل 30 اینچ در یک فضای مسکونی باشد (36 اینچ ترجیح داده می‌شود). در یک فضای عمومی این اندازه باید حداقل 36 اینچ باشد (42 اینچ، ترجیح داده می‌شود).

نکته نهم: قبل از قرار دادن مبلمان، یک متر را روی زمین قرار دهید تا ببینید ابعاد مختلف، چه ویژگی را برای تردد افراد فراهم می‌کنند. این کار باعث می‌شود که رفت و آمد افراد در ساختمان در یک منطقه مشخص شده، راحت‌تر باشد.

نکته دهم: هنگام قرار دادن مبلمان در طراحی پلان ساختمان، به یاد داشته باشید که اکثر مبلمان در واقع در فاصله 2 یا 3 اینچ از دیوار قرار می‌گیرند.

نکته یازدهم: تمام وسایل خانه را در امتداد دیوارها مرتب نکنید. با قرار دادن لوازم مختلف در اتاق، فضاها را پر کنید. قرار دادن فرش، مبلمان یا میز و صندلی‌ها، حتی در زاویه‌ها می‌تواند پلان شما را زیباتر و کارآمدتر سازد.

همچنین بخوانید...

21 آذر 1400 پلان ساختمان پلان بایدها و نبایدهای طراحی پلان ساختمان املاک پلان ساختمان ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...