بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی

بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی

در واقع می توان گفت مقاوم سازی سازه های بتنی که به مرور فرسوده شده اند نه تنها برای صاحبان ملک ضروری است بلکه در دستور کار شهرداری نیز قرار گرفته است.امروزه بازسازی  ساختمان ها با روش های بهینه مانند مقاوم سازی  ساختمان با frp، کاشت میلگرد و احیای زیر سازی ساختمان به روش های جدید مورد توجه قرار گرفته است.

در روش frp الیاف پلیمری در ایجاد استحکام ابنیه کاربرد دارند که به تدریج جایگزین روش های سنتی شده است. در این روش اجزای مختلف ساختمان از جمله ستون ها ، تیر ها، دال ها و دیوار ها مقاوم سازی می شود و به علت کاربرد سریع و عدم نیاز به ماشین آلات سنگین و عدم تداخل با کاربری ساختمان  بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مقاوم سازی ساختمان های قدیمی با توجه به اخباری که هر از چند گاهی درباره زلزله به گوش می رسد، بیش از پیش اهمیت یافته است. مقاوم سازی در جهت افزایش استحکام ساختمان در برابر انواع حوادث صورت می گیرد. از این رو بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی و مقاوم سازی ساختمان ها مورد توجه بسیاری از سازندگان در این حیطه قرار گرفته است.

بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی :

مقاوم سازی ساختمان ها به دلایل مختلفی انجام می شود. برای مقاوم سازی نیز راه های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط می توانند مفید واقع شوند. یکی از مهم ترین دلایل برای انجام مقاوم سازی قدیمی بودن ساختمان است. بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی نیز به شیوه های متفاوتی مقاوم سازی می شوند. از جمله این شیوه ها می توان به استفاده از سیستم های سنتی اشاره کرد.

شیوه های سنتی بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی کدامند ؟

شیوه به کار بردن روکش های بتنی یا فولادی: روکش های بتنی یا فولادی مقاومت فشاری و برشی قطعات بتنی مانند ستون ها، دیوارها، دال ها و تیرها را بالا می برند. همچنین، به دلیل تأمین محصور شدگی به بالا رفتن شکل پذیری و پیوستگی بین بتن و آرماتور منجر خواهند شد. با این شیوه ظرفیت برشی، فشاری و باربری نهایی در مقابل نیروهای جانبی و ثقلی بالا خواهد رفت

  • شیوه پس کشیدگی یا پیش تنیدگی: این شیوه برای رفع ضعف بتن در مقابل کشش به کار می رود. از تاندون های پیش تنیده که به طور معمول کابل های فولادی کششی هستند، برای به وجود آوردن بارهای مقاوم استفاده می شود. بارهای مقاوم نیز با به وجود آوردن تنش فشاری موجب برقراری تعادل با تنش کششی شده است. تنش های کششی هم در زمان وارد شدن بارهای خمشی روی یک عضو فشاری بتنی دیده می شوند. این کار با استفاده از رشته های فولادی یا غلاف انجام می پذیرد و وسایل مخصوص لازم دارد.

شیوه اجرای دیواربرشی در بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی چگونه است ؟ 

  • شیوه اجرای دیوار برشی: اتصال دیوار برشی موجب بالا رفتن سختی ساختمان می شود. همچنین علاوه بر افزایش ظرفیت تحمل بارهای ثقلی، ظرفیت تحمل بارهای جانبی ناشی از زلزله را می افزاید. این شیوه نیز از روش های سنتی بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی است.
  • شیوه اضافه کردن بادبند: افزودن بادبند موجب افزایش سختی، افت نیاز به شکل پذیری و بالا بردن مقاومت برشی سیستم خواهد شد. این شیوه یعنی بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی بیشتر سیستم های مهار بندی همگرا را به کار می برد و به علت هزینه بر بودن مهار بندی واگرا و مشکلات موجود در اجرا و تأمین جزئیات تیر پیوند از نظر مالی صرفه اقتصادی ندارد.
  • شیوه شاتکریت بتنی دیوار: بعضی از دیوارهای بتنی یا بنایی به علت بالا رفتن بار وارد شده بر آن ها به تقویت و بالا بردن ظرفیت باربری نیاز دارند. برای این کار شبکه ای میلگرد با در نظر گرفتن نکته های اجرایی روی دیوار گذاشته می شوند. بعد کار بتن پاشی با دستگاه شاتکریت انجام می شود. این پوشش بتنی مقاومت و شکل پذیری کل مجموعه دیوار را بالا می برد و ظرفیت باربری را زیاد می کند.
  • شیوه به کار بردن ورق های فولادی: با ورق های فولادی خیز ساختمان کنترل می شود و همچنین سختی و استحکام کف ها و سقف های بتنی افزایش می یابد. ورق های فولادی باید به شکل اصولی به سقف متصل و مهار شوند تا در مقابل نیروی زلزله و انتقال بار کارکرد بهتری از خود نشان دهند.

در بالا شیوه های سنتی مقاوم سازی ساختمان آورده شد و در ادامه روش های بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی با توجه به کاربری آن ها نقل شده است. امروزه شیوه های مدرن مقاوم سازی ساختمان بسیاری وجود دارند که با مواد و مصالح جدید انجام می شوند.

شیوه های مختلف بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی کدامند؟

شیوه بازسازی سبکی :

به بازسازی سبک فضای معماری بناهایی که به زمان های دور مربوط می شوند می گویند که مقدار خرابی آن ها به اندازه ای است که از آن ها به جز اجزای ساختمانی محدود باقی نمانده است. ساختمان هایی که به این شیوه بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی می شوند یک سبک یا شیوه خاص معماری هستند. در این شیوه، تکیه گاه هایی را به عنوان تکیه گاه های فرسوده جایگزین می کنند که شباهت بسیاری با نمای اولیه داشته باشند.

شیوه بازسازی حفاظتی :

هدف این شیوه نگهداری از ساختمان است. در این شیوه میزان دخالت در شکل و شرایط به اندازه ای است که بتواند استمرار شباهت ساختمان مرمت شده را در وضعیت الان آن نسبت به گذشته اش به وجود بیاورد.

شیوه بازسازی تکمیلی یا الحاقی :

در این شیوه بازسازی قسمت های خراب شده ساختمان قدیمی با هدف کامل کردن هویت کالبدی و کاربردی ساختمان صورت می گیرد. همچنین به دلیل شرکت دادن آن در زندگی عمومی محیط انجام می شود.

شیوه بازسازی با پاک سازی سبکی :

در برخی موارد میزان دخالت و تعداد اعضایی که به ساختمان اصلی اضافه شده اند، توسط بازسازی کننده بعدی نا کارآمد تشخیص داده می شود. در این صورت، برای رهایی ساختمان از اعضایی که نسبت به شکل اصلی ساختمان ناهمگن و اضافی تشخیص داده شود اقدام می شود. پس هر چه بعدها به ساختمان اضافه شده یا با آن ترکیب شده است، باید خراب شود.

مرمت تاریخی ساختمان :

در این شیوه اهمیت تاریخی ساختمان تعیین کننده نوع مرمت است و ممکن است با ترکیب شیوه های بازسازی سبکی و پاک سازی سبکی و در نهایت مرمت تکمیلی انجام شود.

شیوه بازسازی استحکامی :

در این شیوه برای بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی اقدام هایی برای مقاوم سازی ساختمان و تضمین پایداری مجموعه های ساختمانی انجام می شود.

مرمت جامع :

در این شیوه اقدام هایی برای برپایی، محافظت و مرمت ساختمان صورت می گیرد و ممکن است از تمام شیوه ها استفاده شود. عملکرد و احیای ساختمان نیز از اهمیت برخوردار است. در این قسمت نیز شیوه های مرمت و بازسازی ساختمان ها و بناهای قدیمی قید شد. در کل باید به این نکته اشاره کرد که برای حفظ ساختمان و بنا در اثر نیروها و فشارهایی که از بیرون به آن وارد می شود، کار مقاوم سازی ساختمان انجام می شود. اما بازسازی و مرمت ساختمان آن هم ساختمان های قدیمی اهداف دیگری را دنبال می کند. البته مشاهده کردید که برخی از شیوه های مرمت و بازسازی با هدف مقاوم سازی ساختمان و محافظت از آن ها انجام می شوند.

همچنین بخوانید...

21 آذر 1400 اخبار مرتبط بازسازی ساختمان های قدیمی ساختمان قدیمی مرمت ساختمان های قدیمی بازسازی مرمت اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...