مهندسی فروش املاک و مستغلات و تاثیر آن در بازاریابی

مهندسی فروش املاک و مستغلات و تاثیر آن در بازاریابی

یکی از پرسودترین روش‌های کسب درآمد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عظیم املاک و مستغلات است. راهکارهای مختلفی برای موفقیت در این بازار پیچیده و رقابتی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین راهکارها برای موفقیت در این بازار استفاده از مهندسی فروش املاک و مستغلات است. یک مهندس فروش با مهارت‌های کسب و کار و ارائه خدمات آشنایی کامل دارد، به خوبی می‌تواند با مشتریان هدف رابطه برقرار کند و درک کامل و جامعی از صنعت ساختمان‌سازی دارد. مهندس فروش از لحظه انتخاب زمین برای ساخت و ساز به مشتریان املاک ساخته شده در آینده فکر می‌کند. به طور کلی امروزه صنعت ساخت و ساز مانند سایر کسب و کارها دچار تغییرات و تحولات فراوانی شده است. در این مقاله قصد داریم درباره مهندسی فروش املاک و مستغلات در پروژه‌های تجاری، اداری، مسکونی و چند منظوره، تهاتر متریال ساختمانی و بهره برداری مجتمع‌های تجاری صحبت کنیم.

مهندسی فروش املاک و مستغلات شامل چه اقداماتی می‌شود؟ ‌

برندسازی مناسب

مانند تمام کسب و کارها باید در مهندسی فروش املاک و مستغلات به برندسازی توجه ویژه‌ای شود. در اولین اقدام یک نام منحصر به فرد و جذاب برای پروژه ساختمانی مورد نظر انتخاب می‌شود. تایپوگرافی نیز به صورت فارسی و انگلیسی طراحی خواهد شد. انتخاب رنگ سازمانی باید به با توجه به بازار هدف صورت بپذیرد. تعیین کردن کاراکتر، استفاده از بیزنس کارت، استفاده از ست اداری و غیره دیگر اقدامات مؤثر در برندسازی پروژه‌های ساختمانی تأثیرگذار هستند.

راه‌اندازی سازمان فروش

یکی از بزرگترین چالش‌ها برای سازندگان پروژه‌های ساختمانی راه‌اندازی تیم فروش به منظور جذب منابع انسانی طبق نظریه‌های موجود در علم مدیریت است. در مهندسی فروش املاک و مستغلات برای جذب منابع انسانی مناسب‌ترین آگهی استخدام انتخاب می‌شود. برای پرسنل شرایط سخت‌گیرانه‌ای اتخاذ می‌گردد. در آموزش پرسنل از برنامه‌های آموزشی عمومی و تخصصی استفاده می‌شود. استفاده از آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های انضباطی در راه‌اندازی سازمان فروش بسیار پر اهمیت است.

انتخاب مشتری و برقراری ارتباط با او

بلافاصله پس از تشکیل تیم فروش یک بانک اطلاعاتی شامل نام و شماره تماس از مشتریان بازار هدف تهیه می‌شود. برای دسترسی به این بانک‌های اطلاعاتی به انجمن‌ها یا اتحادیه‌ها مراجعه می‌شود. خرید از فضای سایبری روش دیگر برای به دست آوردن بانک اطلاعاتی است. یکی از مهم‌ترین ارکان در مهندسی فروش املاک و مستغلات انتخاب مشتری از بازار هدف و برقراری ارتباط مؤثر با او می‌باشد. برای جذب مشتری از روش‌های تبلیغاتی نیز می‌توان استفاده کرد. اما قبل از هر اقدامی با توجه به هدف و نیاز مشتری باید این کار صورت گیرد و جامعه‌ی هدف مشخص شود!

بازاریابی

مهندس فروش با شرکت در کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌های تجاری و رویدادهای دیگر می‌تواند به بازاریابی املاک و مستغلات کمک زیادی کند. با این اقدام اهداف فروش را به ثمر می‌رساند و مشتری‌های جدیدی پیدا می‌کند. در عین حال باید ارتباطات ایجاده شده با مشتری‌ها را به خوبی حفظ کند. تهیه و ارائه گزارش‌های مختلف، ارتباط مفید با اعضای تیم فروش، تجزیه و تحلیل هزینه‌ها و درآمد حاصل از فروش املاک و مستغلات، مدیریت و تفسیر نیازها و بودجه مشتری و ارائه پشتیبانی در زمینه تمام اقدامات پس از فروش اقدامات دیگر مهندس املاک است که موفقیت ک کسب سود بیشتر در این بازار مؤثر است.

مهندسی فروش املاک و مستغلات و تاثیر آن در بازاریابی

تهاتر متریال ساختمانی چیست؟

اوضاع نابسامان اقتصادی کشور در بازار املاک و مستغلات نیز تأثیر منفی خود را گذاشته است. در زمان رکورد و با افزایش تورم اقتصادی به دلیل کاهش ارزش پول ملی کشور، حجم خرید و فروش املاک و مستغلات به میزان بسیار زیادی کاهش یافته است. یکی دیگر از مسائل موجود در این بازار مشکلات حقوقی مربوط به نقل و انتقالات می‌باشد. در چنین شرایطی مهندسی فروش املاک و مستغلات با استفاده از روش تهاتر متریال ساختمانی کمک زیادی به جبران کمبود نقدینگی و تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی می‌کند. تهاتر در لغت به معنی تبادل کالا به کالا است و در گذشته افراد از این قرارداد برای تأمین نیازهای خود استفاده می‌کردند. تهاتر در صنایع مختلف از جمله در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد. در تهاتر متریال ساختمانی، به تولیدکنندگانی که مصالح مورد نیاز ساخت ساز را ارائه می‌دهند، یک یا چند واحد ملک مسکونی به جای هزینه مصالح ساختمانی ارائه می‌شود.

در تهاتر کارشناسان باید قیمت‌گذاری واحدهای مسکونی را انجام دهند تا طبق آن قیمت مصالح نیز محاسبه شود. در یک نوع تهاتر دیگر یک ساختمان تازه ساز با یک زمین یا ساختمان قدیمی در قبال دریافت مصالح ساختمانی معامله می‌شود. با استفاده از تهاتر در صرف پول نقد صرفه‌جویی شده و فروش واحدهای پروژه‌های ساختمانی افزایش می‌یابد.

بهره برداری مجتمع‌های تجاری

بهره برداری مجتمع‌های تجاری به عنوان یک پدیده جدید رونق اقتصادی را افزایش و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. در گذشته هدف اصلی از سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت مجتمع‌های تجاری، بازگشت سرمایه به واسطه فروش واحدهای تجاری استقرار یافته در این مجتمع‌ها بود. سرمایه‌گذاران تنها راه بازگشت سرمایه را فروش می‌دانستند و به هیچ نوع برنامه‌ریزی یا پیش‌بینی برای بهره برداری از واحدهای تجاری در آینده فکر نمی‌کردند. به مرور زمان و با توجه به تغییر شرایط سرمایه‌گذاران به این فکر افتادند که یک برنامه‌ریزی درست در حوزه بهره برداری داشته باشند. ساخت مجتمع‌های تجاری با رعایت نکات معماری و استانداردهای مورد نیاز و با استفاده از بهترین مصالح ساختمانی و غیره دیگر به تنهایی به جذب مشتری کمک نمی‌کند. بلکه برای موفقیت در مهندسی فروش املاک و مستغلات در حوزه مجتمع‌های تجاری باید در زمینه بهره برداری نیز برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود. مشاوره در مدریت، مشاوره حقوقی، استفاده از مارکتینگ و برندینگ، توجه به معماری و دکوراسیون مجتمع و فروش و واگذاری واحدها به عنوان ارکان بهره‌ برداری محسوب می‌شوند.

مهندسی فروش املاک و مستغلات و تاثیر آن در بازاریابی


همچنین بخوانید...

23 آبان 1400 اخبار مرتبط بازاریابی مستغلات مهندسی املاک ساخت و ساز اخبار ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...