دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

تعداد دیوارهای باربر در عملکرد ساختمان در مقابل تنش‌ها و فشارهای فیزیکی تاثیر مستقیم دارد. برای هر گونه تغییر در فضای داخلی ساختمان شناسایی دیوارهای باربر الزامی است. این کار توسط متخصص صورت می‌گیرد.

انواع دیوار باربر:

دیوار بنایی

دیوار برشی

دیوار حائل

دیوارهای غیر باربر:

دیوار های جداکننده داخلی داخلی

دیوار خارجی( نما )

دیوار جان پناه

بررسی دیوارهای باربر

دیوار حائل یکی از دیوارهای باربر محسوب می‌شود. این دیوارها از حرکت و ریزش خاک، آب و… در مکان‌هایی که اختلاف عرضی و ارتفاع وجود داشته باشد جلوگیری می‌کند.

دیوارهای برشی با خنثی کردن نیروهای جانبی وارد بر سازه‌ها مقاومت ساختمان را افزایش می‌دهد.

دیوارهای آجری باربر باید از یک نوع آجر ساخته شود. قبل از اجرا باید خیس شوند تا آب ملات را به خود جذب نکنند.

دیوار های سنگی در جاده‌های کوهستانی و خارج از شهر کاربرد دارند. دیوار سنگی از غلطیدن سنگ‌ها به سمت جاده جلوگیری می‌کنند.

دیوارهای عایق پر شونده که علاوه بر پوشش گرما و سرما نوعی دیوار حائل هم محسوب می‌شود.

دیوارهای باربر بر اساس قرار گرفتن به سه دسته  اصلی تقسیم می‌شوند.  دیوارهای طولی که نمای ساختمان را تشکیل می‌دهد. دیوارهای عرضی و خطی موازی.

شناسایی دیوارهای باربر

برای شناسایی دیوار باربر از پایین‌ترین قسمت سازه شروع به بررسی کنید. به طور مثال پارکینگ یا زیرزمین. توجه داشته باشید که دیوارهای باربر به طور مستقیم به پی ساختمان متصل هستند.

دیوارهای قرار گرفته در مرکز خانه هم از احتمال بالایی برخوردار هستند. هر چه از دیوارهای خارجی به مرکز نزدیک می‌شویم، فشار وارد هم بیشتر می‌شود. معمولا تعدادی دیوار باربر در مرکز وجود دارد.

تیرهای سقف در ساختمان روی ستون‌ها یا دیوارهای باربر قرار می‌گیرد. تیرها بار وارد شده را از طریق ستون یا دیوار باربر به فونداسیون انتقال می‌دهد. از روی شناسایی تیرها هم می‌توان به قرارگیری دیوارهای باربر دست پیدا کرد.

تیرهای تکیه‌گاهی به دلیل بزرگ بودن هم روی یک دیوار اصلی بزرگ قرار می‌گیرند. این دیوارها باربر هستند.

دیوارهای داخلی که در میان فضای داخلی ساختمان قرار گرفته‌اند. اگر تا طبقات بالا امتداد داشته باشد احتمال باربر بودن آن بیشتر می‌شود.

همچنین بخوانید...

19 آبان 1400 اخبار مرتبط دیوار برشی دیوار بنایی دیوارغیر باربر دیوار باربر دیوار ساخت و ساز دیوار حائل ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...