اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی

اتاق پذیرایی:

معمولا از اتاق پذيرايي براي برگزاري مهماني ، ديد و باز ديد ، دعوت و پذيرايي از اقوام و دوستان استفاده مي شود. در خانه هاي بزرگ اصولا جالبترين و مناسبترين فضاي ساختمان را به اين مكان اختصاص مي دهند. بهترين وسايل و ظروف منزل براي پذيرايي از ميهمانان در اين فضا استفاده مي شود. تزيين چيدمان اين اتاق بايد به گونه اي باشدكه انگيزه و شور و شوقي براي گفتگو ايجاد نمايد. نوع و فرم ظروف و وسايل مورداستفاده در اتاق پذيرايي تأثير زيادي در ايجاد ارتباط و مراوده بين افراد دارد. البته به صورت اختصاصی تر ، نشیمن با پذیرایی تفاوت داشته و مکانی خصوصی است که عموما در آن مبلمان راحتی و تلویزیون قرار می گیرد.

رنگ

 رنگی که برای اتاق‌پذیرایی انتخاب می‌کنید، بر نوع احساس میهمان‌ها تاثیر دارد. رنگ‌ها می‌توانند انرژی زا بوده یا موجب آرامش شوند و این بستگی به سردی یا گرمی آن‌ها دارد. به عنوان مثال ترکیب سفید و آبی در طرح ذیل احساس آرامش، خونسردی را همراه با وسایل هماهنگ آن ایجاد کرده است. فرش قهوه‌ای مایل به زرد ،گرمی به محیط می‌دهد و تون سرد را متعادل می‌کند. قرمز در اتاق ناهارخوري شگفت‌انگيز است و در اتاق پذيرايي بازخورد زيادي دارد. رنگ قهوه‌اي شكلاتي در دكوراسيون منزل بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. قهو‌ه‌اي هيچ وقت از مد نمي‌افتد. زيبايي اين رنگ بستگي به هماهنگي آن با ساير وسايل دارد. اين كه در كنار صورتي چرك قرار بگيرد يا زرد و سفيد ظاهر متفاوتي پيدا مي‌كند. قهوه‌اي در تركيب با اين رنگ‌ها سرگرم‌كننده است و ثبات را مي‌رساند. حتي اگر عده‌اي از اين رنگ خوششان نيايد، افراد زيادي هستند كه باروني چرم بلند قهوه‌اي مي‌پوشند يا صندلي ناهارخوري چرمي دارند. اكثر چوب‌ها رنگ قهوه‌اي را خوب به خود مي‌گيرند. رنگ طبيعي قهوه‌اي به خصوص اگر مايل به كارامل باشد و نيز قهوه‌اي كنار صورتي چرك خيره‌كننده خواهد بود.  رنگ قهوه‌اي گرمي، آسايش، خونسردي، ايمني، اطمينان، پايداري، همزمان‌بودن، در‌ برداشتن و خاكي بودن را مي‌رساند.  قهوه‌اي نشانه زمين، طبيعت خاكي، هوش، فشردگي، استحكام، غني بودن، آرامش و محافظه كار بودن است. رنگ قرمز تيره نیز خود يك سبك را ايجاد مي‌كند و اعتماد به نفس را مي‌رساند. قرمز گرم، پر حرارت، رمانتیک، نشانه خطر و توقف است.

رنگ این قسمت از بیرون ساختمان هم با توجه به اقلیم متفاوت است. مثلا در مناصق سردسیر از سطوح تیره رنگ و صیقلی استفاده می کنند تا گرما را جذب کرده و بادگیر نباشد.

فضاي پذيرايي در ارتباط نزديك با غذا خوري و ورودي بوده و با اتاق خواب و آشپزخانه ارتباط غير مستقيم دارد .می‌توانید اتاق پذیرایی را که مورد استفاده کل اعضاء خانواده است، بیشتر از اتاق‌های دیگر آراسته‌، پر نقش و نگار یا رسمی نمایید. چون این اتاق حالت خوشامد داشته و نشان‌دهنده شخصیت شما است، در انتخاب کاغذ دیواری و هر چیزی که سلیقه شما را می‌رساند، دقت کنید. در این تصویر، طرح دیوارها گرمی، بافت، قدمت و زیبایی خاصی به آن داده است.

انتخاب کف‌پوش

از این اتاق زیاد استفاده می‌شود، پس از کف‌پوشی استفاده کنید که ضمن راحتی، طرح شما را کامل کند. از آنجايي كه معمولاً مهمانان با كفش وارد اتاق پذيرايي مي شوند بهتر است كف پذيرايي بدليل رعايت مسائل بهداشتي از سنگ يا سراميك باشد . استفاده از پاركت در فضاي پذيرايي بدليل مقاومت كم آن و جذب گردو غبار مناسب نيست . سنگ و سراميك مورد استفاده در كف پذيرايي علاوه بر بزرگ بودن ،بايد داراي رنگ هاي روشن باشندتا درز بين آنهامحل تجمع ميكروب و آلودگي نشود . اگر می‌خواهید مبلمان و کارهای هنری بیشتر به چشم آیند، کف‌پوش‌ را روشن انتخاب کنید .

- یک نقطه را مرکز توجه قرار دهید

انتخاب یک قسمت به عنوان مرکز توجه، افراد را جذب می‌کند. معمولا شومینه یا تلویزیون مرکز توجه قرار می‌گیرند. می‌توان هر دو را انتخاب کرد. حتی یک اثر هنری زیبا هم می‌تواند مرکز توجه باشد.

 - اتاق پذیرایی جای تجمع است بنابر این مبلمان آن را طوری بچینید که امکان ارتباط و گفتگو بین افراد فراهم شود. صندلی‌ها را با فاصله از دیوار و طوری قرار دهید که روبه روی هم باشند.  اگر اتاق‌پذیرایی به اندازه کافی بزرگ است، برای راحتی بیشتر آن‌ها را دو تا دو تا قرار دهید. با صندلی‌ها و مبل استیل دایره را گسترش دهید اما همچنان صمیمیت را حفظ کنید.

 - نورپردازی

نور اتاق پذیرایی باید آرامش‌بخش باشد. سعی کنید نور حالت لایه لایه داشته باشد. منابع نور را طوری قرار دهید که تشکیل یک مثلث را بدهند تا از رسیدن نور به همه جا مطمئن شوید. چراغ‌های رومیزی که نور را به پایین منعکس می‌کنند و نور آرک، افراد را تشویق به نشستن و استراحت می‌کنند. از نور پردازی به صورتی که منبع نور در دید باشد خودداری کرده و نور را به صورت یکنواخت ایجاد کنید. وجود نورطبيعي( پنجره) در محيط پذيرايي ازاهميت زيادي برخوردار است . معمولاً زيباترين پنجره و منظره در ساختمان به اتاق پذيرايي اختصاص داده مي شود . استفاده ازانواع نورهاي مصنوعي و پرده هاي مختلف نقش مؤثري در زيبايي اين فضا دارد . اتاقنشيمن محلي است که در تمام ساعات روز براي صرف غذا، پذيرايي ميهمان هاي صميمي،تماشاي تلويزيون و... مورد استفاده قرار مي گيرد. نحوه نورپردازي، احساس آرامش ياعدم احساس امنيت، شاد بودن يا دلگير بودن را به حاضرين القاء مي کند. همچنين ميتوان با نورپردازي مناسب، عيب و نقص محيط را پوشانيد. البته با توجه به اين که اتاقنشيمن در منزل محل تجمع خانواده است، نحوه نورپردازي نيز بايد به صورتي باشد کهآرامش به حاضران القاء شود.  يک روش بسيار مناسب براي نورپردازي يک اتاق،استفاده از نورهاي غيرمستقيم است که مستقيماً روي صورت افراد و اشياء سايه هاي تندايجاد نکند. بدين ترتيب با استفاده از سايه هاي ملايم، گرمي و صميميت خاص به فضاحاکم مي شود.  براي زيباتر شدن و تکميل نورپردازي در اتاق، مي توان علاوه برلوسترها و لامپ هاي سقفي از چراغ هاي کوچک تزئيني براي آذين گوشه و کنار اتاق، بانورهاي ملايم استفاده کرد.

مقدار نور لازم برای پذیرایی دو برابر نور معمول اتاق ها است. در حالت ایده آل اگر ارتفاع سقف 3 متر باشد نوری معادل 500 لوکس برای پذیرایی کافی است. می توان از لامپهای معمولی ، انعکاس گر ، هالوژن ، فلوئورسنت و فلوئورسنت فشرده استفاده کرد. همچنین نور سفید گرم نیز برای پذیرایی مناسب است.

- پرده

اگرچه در گذشته انتخاب پرده سنگین اهمیت بسیاری داشته است، اما نوع پرده بستگی به نظر شما دارد. در این تصویر، ترکیب پشت‌دری و پرده، بلندی و انتخاب جنس ضخیم به زیبایی آن افزوده است. ضمن آن که جلو نور را می‌گیرد، حریم خصوصی نیز ایجاد می‌کند.

- اگر از اتاق‌پذیرایی برای دیدن تلویزیون استفاده می‌کنید، چه مدل تلویزیون قدیمی باشد چه جدید، بهتر است از فضای مناسب مثلا بالای شومینه و پوشش کشویی برای استتار آن استفاده کنید. 

- با آثار هنری و چیزهای زیبا که دوست دارید، دیوار اتاق پذیرایی را تزیین کنید تا فضا حالت شاد و زنده پیدا نماید. وسایل را با هم هماهنگ کنید و آن‌ها را تا حد امکان پایین نزدیک مبلمان قرار دهید. اشتباه اکثر افراد آن است که تابلوها را خیلی بالا نصب می‌کنند.

- مبلمان

مبلمان و وسايل نشيمن ، قالب هاي اوليه ي اتاق هستند و بايد رنگ ها و سايه هاي طبيعي داشته باشند ، و پارچه هاي رنگارنگ و داراي نقش و نگار ، در مراحل بعدي به آن ها ( به صورت كوسن و غيره ) اضافه شود . قبل از انتخاب مبلمان و خريد آن ، حتما مكان خود را اندازه گيري كرده ، سپس اقدام به خريد مبلمان كنيد . براي انتخاب مبلمان درست ، بايد به اصول طراحي داخلي ، وفادار بود .

رنگ مبلمان

براي انتخاب مبلمان با رنگ دلخواه خود ، حتما رنگي را انتخاب كنيد كه مطابق با رنگ ديوار و كف اتاق باشد وگرنه در يك مغازه ي مبلمان فروشي ، در ميان صدها رنگ و مدل پارچه ، گيج و سردرگم خواهيد شد. مثلا در يك مغازه ي مبلمان فروشي ، با كاناپه هايي رو به رو مي شويد كه گل هاي طلايي با روكش قرمز دارد . فريفته ي زيبايي آن مي شويد ، آن را مي خريد و به خانه مي بريد . اما مي بينيد با اتاق و رنگ آن ، هماهنگ نيست . پس بهتر است به جاي اينكه آن مبل را تهيه كنيد و با آن ، يك يا چند كوسن بدوزيد و روي مبلمان خود قرار دهيد . اگر مثلا روي مبل سبز روشن خود ، كوسن هاي قرمز گلدار طلايي قرار دهيد ، توجه و ديد افراد به سمت كوسن هاي قرمز جلب ميشود حالا اگر بعد از دو سال يا بيشتر ، تصميم بگيريد كاناپه را به جاي ديگر انتقال دهيد ، مي توانيد فقط كوسن ها را عوض كنيد و با پارچه ي تزييني ديگر متناسب با فضا ، براي آن كوسن بدوزيد .

گاهي نيز مي توانيد يك طرح مبل را انتخاب كنيد ، ولي از سه رنگ مبل كه رويه ي آنها متفاوت است ، استفاده كنيد . اين سه تا رنگ ، بهتر است با هم هماهنگي داشته ، و از يك طيف رنگي باشند ؛ مثلا كرم و قرمز – زرد ، نارنجي و سبز – بنفش كم رنگ ، صورتي كم رنگ ، سفيد .

هميشه ما عادت كرده ايم كه مبلمان را از يك رنگ انتخاب كنيم ولي در دنياي امروز يكي از روش هاي چيدمان و انتخاب مبلمان ، انتخاب دو يا چند رنگ مبل در كنار هم است و گاهي حتي مبلي به رنگ قرمز – مبل كناري سفيد و با گل هاي قرمز ، و مبل بعدي ، راه راه قرمز و سفيد است و هماهنگي رنگ در آن ها رعايت شده است .

انتخاب رنگ مكمل ديوار براي مبلمان

اگر ديوارهاي اتاق شما آبي است و مي خواهيد از سردي فضا بكاهيد ؛ در عين حال شادي و گرما را به خانه ي خود به ارمغان بياوريد ، حتما از مبلمان نارنجي يا مبلي سرمه اي با كوسن هاي نارنجي ، قرمز و زرد استفاده كنيد . رنگ هاي مكمل ، چشم را به حركت وامي دارند كه اين در اثر انرژي ساكن حاصل از تضاد ميان آن هاست .  سعي كنيد از دسته رنگ هاي كرم و قهوه اي ، كمي فاصله بگيريد . دنيايي است كه خستگي ها را از بين مي برد . ترس از انتخاب رنگ را كنار بگذاريد و رنگي را انتخاب كنيد كه آن را دوست داريد و با آن آرام مي شويد ، و در نظر داشته باشيد ، با انتخاب آن رنگ شادي ، عشق و شور را به مهمانان خود القا مي كنيد .

اندازه ي مبلمان

يك مبل بايد ارتفاع يك نيمكت را داشته باشد . به عنوان يك قانون كلي ، هر قدر ارتفاع مبل كوتاه باشد ، ساده و معمولي به نظر مي رسد ، و هر قدر ارتفاع آن بيشتر باشد ، رسمي تر است . اندازه ي مبلمان انتخابي ، بايد حتما متناسب با اندازه ي طول و عرض اتاق يا سالن پذيرايي شما باشد . از مبلماني استفاده كنيد كه اتاق شما را كوچك نشان ندهد ؛ به عكس ، فضا را بزرگ تر جلوه دهد .

جنس مبل

روكش مبل بايد از نوع بادوام ، ساده و يا طرح هايي از رنگ پارچه باشد . براي داخل تشك هاي مبلمان نيز بهتر استفاده شود ، كه به راحتي به حالت اوليه ي خود باز مي گردد و دوام بيشتري ( پلي فوم ) است به جاي پر ، از دارد . اگر به مبلمان چرمي علاقه داريد ، بهتر است چرم آن طبيعي باشد ؛ زيرا چرم هاي مصنوعي به بدن مي چسبند . از طرفي ، در فصل گرما نيز بسيار گرم ، و در فصل سرما ، سردتر از محيط مي شوند .

نوع مبل

مبلمان مي تواند از لحاظ حالت ، كلاسيك يا مدرن و يا روستايي( حصيري ) باشد مبلمان مدرن ، به علت داشتن خطوط صاف ، تاثيري از نظم را به بيننده القا مي كند . در حالي كه مبلمان كلاسيك ، كه طرح هاي اصلي دارد ، نوعي شكوه و اقتدار را در فضا حاكم مي كند .

امروزه ، با توجه به رعايت حال مهمانان ، معمولا از مبل هاي راحتي ، به جاي مبل هاي استيل استفاده مي كنند . مبلمان استيل ، هم گران ، و هم نشستن بر روي آن ها ، سخت است . همچنين ، گاهي ارتفاع آن ها از ارتفاع يك نيمكت بيشتر ، و به اندازه ي ارتفاع صندلي است . همين امر ، نشستن بر روي آن ها را كمي مشكل مي كند و باعث خستگي پاها و بدن مي شود . انتخاب مناسب ترين و بهترين مبلمان براي يك فضا ، سبب مي شود كه آن مكان ، فضاي واقعي خود را حفظ كند ، و به لحاظ كاربردي و ظاهري ، از شرايط مطلوبي برخوردار باشد . تنوع بسيار در مدل هاي مبلمان ، طراحان داخلي و افراد مصرف كننده را براي انتخاب مناسب ترين مدل براي محيط مورد نظرشان ياري مي دهد . تزيين فضاي پذيرايي استفاده از گل و گياه در تزيين اين فضا بسيار اهميت دارد . وسايل گرمازا و سرمازاي مورد استفاده در اين فضا بايد از زيبايي لازم برخوردار باشند يا در پوششي از زيبايي قرار بگيرند. مبلمان مورد استفاده در پذيرايي بايد نفيس و باارزش باشد و احتياجي به تعويض كوتاه مدت نداشته باشد. چيدمان زاويه دار يا مستقيم مبلمان ونيز رنگ آميزي ملايم و مناسب در كاهش و افزايش وسعت اين فضا تأثير زيادي دارد . معمولاً در فضاي پذيرايي ، مطالعه صورت نمي گيرد بنابراین از كتابخانه صرفاً براي تزيين فضاي اتاق استفاده مي شود. رنگ‌های تیره محیط را ترسناك می‌كند. رنگ دیوار‌ها تاثیر زیادی بر جذاب شدن اتاق دارد و از هراس آمیز بودن محیط جلو گیری می‌كند. یك میز كنسول خوب با وسایل جذاب از میز‌های كناری بسیار زیبا تر اند. وجود آباژور‌های شیشه ای با كلاهك‌های موج دار سفید به این میز جلوه ی بیشتری می‌دهد. وجود لامپ‌های بالا ی آباژور در بالای آن به درخشان تر شدن آباژور كمك زیادی می‌كند.

همچنین بخوانید...

06 آبان 1399 پلان ساختمان پلان ساختمان ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...