پارکینگ مزاحم چیست؟

پارکینگ مزاحم چیست؟

پارکینگ مزاحم چیست؟

فضاهای پارکینگ بر اساس استانداردی که توسط مقررات و قوانین شهرداری مشخص شده است، تعیین می شود.
به این صورت که اگر قوانین تعیین شده توسط شهرداری در برخی از آپارتمان‌ها قابلیت اجرا شدن را نداشته باشد و خودروهای سواری ساکنین بتوانند بدون هیچ سختی از جای پارک خارج شوند، مطمئنا شهرداری برخورد دیگری به این عمل خواهد کرد و با قوانین دیگری با صاحب ساختمان برخورد می کند.
تعریف پارکینگ مزاحم
یکی از بدترین مشکلات جای پارک ها،پارکینگ مزاحم است، به این گونه که واحدی اجازه تردد سایر ماشین‌ها را نمی دهد و باید در ابتدا وسیله نقلیه خود را حرکت و از جای پارک خارج کند!.
ناگفته نماند که فضای پارکینگ مزاحم در مقابل با دیگر فضاهای جای پارک بسیار ارزان‌تر است و قیمت آن به صورت توافقی با مالکین و خواهان جای پارک مزاحم مشخص خواهد شد.
اگر باز کسی نتوانست در این میان به توافق برسد، شهرداری وارد عمل خواهد شد و به کسی که آخرین قرارداد را تنظیم کرده است، باید از پارکینگ مزاحم استفاده کند.


ضوابط و نکات پارکینگ مزاحم

احداث پارکینگ مازاد بر ضوابط، در کلیه پهنه های شهر، در طبقات زیرهمکف (منفی)، با رعایت سطح اشغال ٨٠ درصد در منفی یک و سایر ضوابط قانونی در صورت اخذ مجوز از مراجع قانونی مربوطه، و با رعایت قانو ن حفظ و گسترش فضای سبز، بلامانع است. تامین پارکینگ اضافی در هر ساختمان، در صورت تامین قطعی پارکینگ های الزامی ساختمان (و تامین ۵ درصد از کل ظرفیت پارکینگ به منظور استفاده معلولین)، مجاز است.

نکاتی در خصوص پارکینگ مزاحم

  • نکته      اول: اگر      در زمینی امکان احداث پارکینگ به تعداد موردنیاز مقدور نباشد می‌توان در شعاع      حداکثر ۲۵۰ متری ملک و      در ساختمان‌های مجاور پارکینگ موردنیاز را تأمین نمود.
  • نکته      دوم: تنها      پارکینگ‌های مربوط و مختص به یک واحد، می‌توانند به‌ صورت مزاحم طراحی شوند.      برای مثال اگر واحدی ۲۵۱      مترمربع باشد، تعداد ۳      واحد پارکینگ نیاز دارد که در این حالت می‌توانند به شکل مزاحم تعیین و طراحی      گردند.
  • نکته      سوم: در      پهنه‌های مسکونی تنها یک واحد از پارکینگ‌های موردنیاز، می تواند به شکل      مزاحم طراحی شود.
  • نکته      چهارم: به      ازای هر ۲۰ واحد پارکینگ،      یک واحد پارکینگ ویژه معلولین باید طراحی و تأمین گردد


همچنین بخوانید...

30 مهر 1399 پلان ساختمان پلان ساختمان ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...