تکنولوژی های محبوب در صنعت ساخت و ساز

تکنولوژی های محبوب در صنعت ساخت و ساز

امروزه تکنولوژی های مربوط به کامپیوتر توانسته اند صنعت های مختلفی را دچار دگرگونی کنند. این تکنولوژی ها می توانند شامل هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء باشند. تکنولوژی هایی از این قبیل باعث ایجاد دگرگونی های مختلف در زمینه ساخت و ساز شده اند که نتیجه آن چیزی نبوده است جز افزایش بازدهی و کاهش هزینه های مختلفی که در این فرآیند می توانست ایجاد شود. در ادامه بیشتر با تکنولوژی هایی که توانسته اند نقش پر رنگ تری در تغییر رویه ساخت و ساز داشته باشند آشنا خواهیم شد و نگاهی هم به مزایای آن برای کسب و کارها خواهیم داشت.

اما چرا روش قدیمی ساخت و ساز در حال تغییر می باشد ؟

فاکتورها و در واقع عوامل مختلفی در این رویه باعث ایجاد تغییرات شده اند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تغییر مداوم نیازها و انتظارات مشتری ها

اکثر کسب و کارها به صورت مداوم نیاز به ارتباط با مشتریان دارند و حتی با این وجود در بسیاری از موارد ، به دلیل تغییر مداوم نیازهای مشتری ، نیاز به تغییر احساس خواهد شد ، بنابراین صنعت ساخت و ساز هم از این قاعده مستثنی نیست و حتی شاید این مسئله نسبت به سایر زمینه های کسب و کاری بیشتر مورد توجه باشد.

ظرفیت های بیشمار و شگفت انگیز تکنولوژی

امروزه با گسترش تکنولوژی هایی نظیر واقعیت مجازی ، ظرفیت های بی نظیری به صنعت ساخت و ساز اضافه شده است به این صورت که شما می توانید قبل از گذاشتن اولین آجر برای ساختمان خود ، نمای کلی و ساخته شده آن را در دنیای مجازی به صورت شبیه سازی شده مشاهده کنید و در صورت نیاز به تغییرات در همان ابتدای کار ، مسئله را با متخصصان در میان بگذارید. بنابراین تکنولوژی باعث شده است که ظرفیت های شگفت انگیزی در زمینه ساخت و ساز ایجاد شود و ارتباط بین مشتری و متخصصان هم بهتر از گذشته باشد.

پیدایش کسب و کارهای نوپا و استارت آپ های مختلف

با موقعیت های شغلی زیادی که تکنولوژی در دنیای ساخت و ساز ایجاد کرده است می توان این انتظار را داشت که استارت آپ های مختلفی پا به عرصه رقابت در زمینه ساخت و ساز بگذارند و همین موضوع باعث می شود که رقابت سخت تر از گذشته شود و در این بین شاهد پیشرفت های مختلف در این زمینه باشیم.

خلاقیت نیروی کار جوان

از آنجایی که تکنولوژی باعث ایجاد موقعیت های شغلی مختلفی می شود ، می توان این انتظار را داشت تا افراد جوان تر با خلاقیت بیشتر به صنعت کسب و کار اضافه شوند ، این خلاقیت بیشتر می تواند باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت و انرژی شود. علاوه بر این ها استفاده از تکنولوژی در صنعت کسب و کار باعث ایجاد صدها و یا شاید هزاران کسب و کار شود که می تواند انرژی مضاعفی را در جامعه پدید آورد.

کاهش خطرات مرتبط با محیط زیست

امروزه با توجه به شرایط اقلیمی و آلودگی هوا ، کاهش خطرات مرتبط با محیط زیست یکی از مسائل مهم هر صنعت می باشد. امروزه اکثر کشورها به دنبال راهی برای کاهش آلودگی هوا و داشتن محیط زیستی ایمن تر برای زیستن هستند که با استفاده از تکنولوژی این خواسته تبدیل به واقعیت شده است. برای مثال استفاده از واقعیت مجازی می تواند ایمنی ساختمان ها را افزایش دهد که در این صورت کمتر شاهد تخریب خواهیم بود که در نتیجه خطرات کمتری هم برای محیط زیست خواهد داشت.

بعد از فهمیدن عواملی که می توانند بر تغییر روش ساخت و ساز تاثیر بگذارند ، می توانیم با دید بهتری به معرفی تکنولوژی های محبوب در صنعت ساخت و ساز بپردازیم.

بررسی تکنولوژی های محبوب در صنعت ساخت و ساز

عکس برداری و موقعیت سنجی با کیفیت

یکی از ضرورات ساخت و ساز که اهمیت بسیار زیادی هم دارد ، موقعیت سنجی و بررسی وضعیت کلی خاک و شرایط منطقه ای است. برای داشتن ساخت و سازی ایمن و در واقع ساختمانی ایمن باید شرایط کلی و جزئی منطقه مورد نظر سنجیده شود و در صورت نیاز این رویه تا چند روز ادامه داشته باشد. سنجیدن شرایط آب و هوایی متناسب با تغییرات آن بر روی منطقه و خاک می تواند نکته کلیدی در روند  ساخت و ساز داشته باشد. یکی از تکنولوژی های محبوبی که در سال های اخیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، عکس برداری هوایی می باشد. با استفاده از پهپاد ها و در واقع هواپیماهای بدون سرنشین می توان عکس های بسیار با کیفیت و مناسب در زوایای مختلف داشت که به روند کلی ساخت و ساز و تصمیم گیری های مرتبط با آن کمک بسیاری خواهد کرد. علاوه بر این ها استفاده از لیزرهای سه بعدی و حتی ماهواره ها هم در این روند کمک بسیاری کرده اند که شاید در چندین سال پیش این موضوع امکان پذیر نبود اما امروزه با استفاده از تکنولوژی های یاد شده می توان هزینه های مختلف را تا حدود بسیاری کمتر کرد و از اتفاق های احتمالی در زمینه ساخت و ساز جلوگیری کرد.  

استفاده از شبیه سازی های چند بعدی و صنعت ساخت و ساز

علاوه بر پهبادها ، شبیه سازها هم امروزه نقش پر رنگی در زمینه ساخت و ساز دارند. همانطور که اشاره کردیم با استفاده از شبیه ساز و قرار گرفتن در محیط ساخت و ساز به صورت مجازی ، می توان از هزینه های مختلفی جلوگیری کرد. با استفاده از گجت های پوشیدنی می توان به راحتی محیط ساخت و ساز و یا حتی نمای نهایی ساختمان ها را شبیه سازی کرد و متناسب با نظر مشتری و متخصصان مختلف پروژه را تغییر و یا تایید کرد.

دیجیتال کردن مدیریت پروژه های ساختمانی

امروزه تعداد زیادی از مشاغل و کسب و کارها به دنبال دیجیتال کردن مراحل مختلف کسب و کار خود هستند ، این دیجیتال کردن می تواند مزایای بسیار خوبی برای کسب و کارها به دنبال داشته باشد. برای مثال با دیجیتال کردن مدیریت های پروژه ها می توانیم انتظار خطای انسانی کمتری داشته باشیم و همچنین مدیریت آن و برنامه ریزی های مختلف برای پروژه قطعا با سهولت بیشتری خواهد بود. با استفاده از ابزارهای مختلف و همچنین نرم افزارهای مختلفی که امروزه برای این اهداف بوجود امده اند ، می توان از آن ها به راحتی استفاده کرد و شاهد صرفه جویی در زمان و هزینه بود.

تحلیل و انالیز پروژه های ساختمانی

یکی دیگر از مسائل مهمی که باید در هنگام سخت و ساز به آن توجه ویژه ایی داشت ، نحوه قرار گیری و در واقع سازگاری ملات و اجزای ساختمان می باشد. برای این منظور می توان از افراد متخصص و با سابقه کمک گرفت اما با توجه به پیشرفت های امروزی این موضوع هم به سمت دیجیتال شدن پیش می رود تا جایی که می توان به راحتی با استفاده از نرم افزارهای مختلف میزان سازگاری اجزا و املات را بررسی کرد و اجزای بهتر و با کارایی بیشتر را برای پروژه خود انتخاب کرد. علاوه بر این ها نرم افزارهای مختل و تکنولوژی های مختلفی هم وجود دارند که به شما در بررسی و آنالیز بهتر پروژه های ساختمانی کمک می کنند و استفاده از این ابزار ، همانطور که اشاره کردیم ، باعث صرفه جویی در انرژی و زمان و حتی هزینه می شود.

مواد و املاح جدید برای صنعت ساخت و ساز

متناسب با شرایط آب و هوایی و همچنین اقلیمی منطقه ایی که قصد ساخت و ساز در آن وجود دارد ، می توان از املاح و مواد جدیدی برای ساخت و ساز استفاده کرد که کیفیت کار و پروژه های مورد نظر را بسیار بالاتر خواهد برد.

با استفاده از این تکنولوژی های گفته شده می توان کیفیت پروژه و همچنین کارایی آن را بالاتر برده و شاهد کاهش هزینه های اضافی مربوط به ساخت و ساز باشیم. علاوه بر این ها استفاده از تکنولوژی های ترند و روز می تواند امنیت ساخت و ساز را هم بسیار بالاتر ببرد ، موضوعی که امروزه می تواند بیش از هر موضوع دیگری در ساخت و ساز مهمتر باشد.

ساخت و سازی دقیق تر و ایمن تر با تکنولوژی های محبوب

واقعیت افزوده

همانطور که قبل تر هم اشاره کردیم ، استفاده از دو تکولوژی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی می تواند کمک بسیاری به متخصصان ساخت و ساز کند و در واقع راه جدیدی را پیش پای متخصصان قرار دهد. با استفاده از واقعیت افزوده می توان عکس های با کیفیتی ایجاد کرد و با استفاده از این عکس ها و داده های دیگر در محیط مجازی آن ها را ترسیم کرد. این دو تکنولوژی می توانند مزایا و فواید بسیاری برای محیط ساخت و ساز داشته باشند.

با استفاده از واقعیت مجازی و همچنین واقعیت افزوده می توان اجزا و قسمت های مختلف یک ساختمان و یا ساخت و ساز را مورد بررسی قرار داد و اگر هشدار و یا مشکلی در قسمت های مختلف به وجود امده بود ، توسط این تکنولوژی به متخصصان هشدار داده می شود و ریسک ها و خطرات کار تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. برای مثال با استفاده از این دو تکنولوژی می توان محیط هایی که جریان برق در آن ها وجود دارد و یا محیط دمای بالایی دارد را شناسایی کرد.

از آنجایی که ساختمان های امروزی بسیار پیشرفته و پیچیده شده اند ، استفاده از این دو تکنولوژی امری حیاتی محسوب می شود چرا که در بسیاری از موارد نمی توان جزئیات یک قسمت از ساختمان را مرد بررسی قرار داد که با استفاده از عکس برداری ها و یا لنزها می توان جزئیات بسیار خوبی از قسمت های مختلف ساختمان بدست آورد. علاوه بر این ها این تکنولوژی ها می توانند ارتباط بین معمارها و متخصصان ساخت و ساز را هم بهبود ببخشند و به راحتی می توانند با استفاده از این تکنولوژی ها نظرات خود را با هم در میان گذاشته و تصمیمات نهایی را اتخاذ کنند.

مدلاسیون اطلاعات ساختمانی

یکی دیگر از تکنولوژی های محبوب این روزهای ساخت و ساز ، مدل سازی اطلاعات ساختمانی می باشد. مدل سازی اطلاعات ساختمانی باعث می شود که دقت کار بسیار بالاتر برود و شاهد پیشرفت کار به صورت دقیق تر باشیم.

مدلاسیون اطلاعات ساختمانی می تواند در اکثر پروژه ها نقش مهمی را ایفا کند. مدلاسیون اطلاعات ساختمانی باعث می شود که متخصصان بتوانند تصور بهتر و دقیق تری از جزئیات و یا کلیات مسائل مربوط به ساخت و ساز داشته باشند. از فواید دیگر مدلاسیون می توان به مدیریت بهتر منابع و همکاری بهتر بین متخصصان مختلف اشاره کرد.

علاوه بر این ها مدلاسیون اطلاعات ساختمانی باعث کاهش هزینه های اضاقی ساخت و ساز هم می شود و همچنین مدت زمان انجام پروژه را هم کمتر خواهد کرد. با استفاده از آخرین تکنولوژی مدل کردن اطلاعات ساختمانی پنج بعدی می توان دید بهتری نسبت پروژه داشت و همچنین می توان انتار بیشتری از نتیجه نهایی داشت. امروزه اکثر پروژه هایی که ، به پروژه های بزرگ ساخت و ساز معروف اند از این تکنولوژی نهایت استفاده را دارند چرا که بدون این تکنولوژی دقت کار ساختمانی می تواند تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

استفاده از ربات ها در صنعت ساخت و ساز

امروزه ربات ها نقش مهمی در زندگی روزمره ما ایفا می کنند و حتی شاید شاهد این بوده باشیم که در بعضی از مشاغل تنها از ربات ها برای سرویس دهی به مشتریان استفاده می شود. ربات ها می توانند مزایای مختلف و بسیاری به همراه داشته باشند و در صنعت ساخت و ساز هم این موضوع صدق می کند. با استفاده از ربات ها در صنعت ساخت و ساز می توان کارهای پیچیده و سختی که انسان به راحتی نمی تواند آن ها را انجام دهد ، را انجام داد. برای مثال می توان ربات ها را طوری برنامه نویسی کرد که بتوانند اشیاء سنگین را از یک محیط به محیط ساختمانی جابه جا کنند و آن ها را دقیقا در مختصات مورد نظر قرار دهند. استفاده از ربات ها ممکن است در ابتدا کمی هزینه بر باشد اما در ادامه داستان می تواند حتی باعث کاهش هزینه های شما در ساخت و ساز شود.

علاوه بر ربات هایی که می توانند کارهای فیزیکی در ساخت و ساز را انجام دهند ، ربات های دیگری هم در حال حاضر وجود دارند که می توانند تصمیمات منطقی بگیرند و به افراد متخصص در زمینه ساخت و ساز کمک کنند. استفاده از ربات به طور کلی در زمینه ساخت و ساز می تواند یکی از کارهای مدرن و نوین محسوب شود که قطعا به روند کسب و کار ساختمان کمک می کند.

تکنولوژی محبوب صنعت ساخت و ساز

شبیه سازی های مختلف قبل از شروع به کار


همانطور که اشاره کردیم ، امروزه نرم افزارهای مختلفی در زمینه ساخت و ساز پا به عرصه این صنعت گذاشته اند که می توانند مزایای بسیاری برای ساخت و سازهای پیچیده و یا حتی ساده تر داشته باشند. امروزه بسیاری از مهندسان و متخصصان حوزه ساخت و ساز از شبیه سازهای مختلف برای شبیه سازی ساختمان های مورد نظر خود استفاده می کنند. بعد از شبیه سازی ، نکات منفی و مثبت آن مورد بررسی قرار می گیرند و اگر نیازی به تغییرات بود ، تغییرات انجام می شوند. شاید در نگاه اول این شبیه سازی ها وقت تلف کردن دیده شوند اما در حقیقت می توانند از هزینه های احتمالی بسیاری جلوگیری کرده و حداکثر امنیت را برای ساختمان فراهم کنند. برای مثال اگر 30 روز برای ساخت یک ساختمان مورد نیاز باشد ، با سرمایه گذاری بر روی شبیه سازی می توان تا ده الی پانزده روز را صرف شبیه سازی کرد و در ادامه با سرعت بیشتری به ساخت و ساز پرداخت.

امروزه بسیاری از پروژه های معروف بین المللی که در سراسر جهان ساخته می شوند با استفاده از این متد ساخته می شوند که به متخصصان زمان زیادی را هدیه می کند و می توان با استفاده از این متد زمان زیادی را صرفه جویی کرد. با استفاده از مدلاسیون و شبیه سازی و یا حتی ترکیبی از آن ها می توان هم زمان زیادی را صرفه جویی کرد و هم انرژی و نیروی انسانی کمتری را به کار برد. بسیاری از پروژه های امروزی ساخت و ساز از این متدها برای کاهش زمان ساخت و ساز استفاده می کنند و جالب است که بدانید با استفاده از این متدها شرکت های ساخت و ساز زمان ساخت و ساز را از ده روز به دو روز می رسانند ، بنابراین با استفاده از تکنولوژی های محبوب ساخت و ساز علاوه بر کاهش هزینه های خود ، زمان مصرفی را هم کاهش دهید.

علاوه بر این ها استفاده از تکنولوژی های یاد شده باعث می شود که باقی مانده مواد بتوانند دوباره مصرف شوند و از هزینه های بیشتر جلوگیری کنند ، همچنین با استفاده کمتر از املاح مختلف به محیط زیست هم کمک بسیاری می شود.

استفاده از مواد و املاح جدید در ساختمان سازی

استفاده از املاح جدید و با کیفیت تر باعث می شود که امنیت ساختمان بیشتر از پیش شود. بعضی از قسمت های ساختمان می توانند یک چالش جدی برای متخصصان و مهندسان این حوزه تلقی شوند که با استفاده از مواد و املاح با کیفیت تر مانند بتن خود ترمیم شونده می توان این چالش ها را با موفقیت پشت سر گذاشت. بسیاری از متخصصان حوزه ساخت و ساز بر این باورند که تا سال 2030 بیش از پنج بیلیون تن هر ساله از بتن در ساختمان ها استفاده خواهد شد که رقم نسبتا بالایی می باشد.

 صنعت ساخت و ساز و تکنولوژی ابری

یکی از تکنولوژی هایی که امروزه بیش از هر تکنولوژی دیگری در حال رشد می باشد تکنولوژی ذخیره سازی ابری می باشد که امروزه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از صنعت های مختلف از این تکنولوژی بهره مند شده اند و توانسته اند در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنند. با استفاده از تکنولوژی های موبایلی و ابری می توان اطلاعات بسیار گسترده ایی را در فضای نسبتا گسترده ذخیره کرد و در صورت نیاز از آن ها به صورت فوری استفاده کرد. یکی از مزیت های بسیار عالی فضاهای ابری همین  موضوع دسترسی سریع و بی چون و چرا به داده و اطلاعات می باشد که شما می توانید در هر کجا و هر زمان ، تنها با در دست داشتن یک گوشی موبایل به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید ، بنابراین به دلیل وجود اطلاعات گسترده و فرار در زمینه ساخت و ساز ، ذخیره سازی این اطلاعات و سهولت استفاده از این اطلاعات می تواند یک امر حیاتی محسوب شود.

استفاده از فضای ابری در ساخت و ساز نه تنها برای دسترسی بهتر مناسب می باشد بلکه باعث می شود که مدیران ارشد و مهندسان پروژه بتوانند از راه دور به اطلاعات دسترسی داشته باشند و این اطلاعات را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند ، بنابراین فضای ابری باعث به وجود آمدن فضایی گسترده و امن برای ذخیره سازی هر گونه اطلاعات کسب و کارها به ویژه ساختمان سازی شده است. علاوه بر این ها با ذخیره سازی این اطلاعات می توانید در ادامه پروژه های خود از این اطلاعات بهره مند شوید و پروژه ها را سریع تر پیش ببرید.  

 صنعت ساخت و ساز و پهبادها و هواپیماهای بدون سرنشین

امروزه بسیاری از کمپانی و شرکت های معروف در زمینه ساخت و ساز از پهپادها به عنوان یک عضو جداناپذیر از صنعت ساخت و ساز استفاده می کنند ، چرا که ساخت و ساز با استفاده از پهپادها ، می تواند باعث صرفه جویی های بسیاری در زمینه زمان و انرژی شود.

همچنین بخوانید...

28 مرداد 1400 اخبار مرتبط تکنولوژی ساخت و ساز اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...