تاریخچه انواع آجرهای قابل استفاده در ساخت و ساز

تاریخچه انواع آجرهای قابل استفاده در ساخت و ساز

 بنابر اعلام ساختمانچی، کاربرد آجر در جاهای مختلفی است. در قدیم  برای ساخت و ساز، از آجرها در اکثر قسمت های ساختمان استفاده می شد. اما با گذر زمان و ساخت برج ها و سازه ها با تعداد طبقات زیاد، استفاده از آجر با وزن سنگین کمتر شد و تیغه های سفالی جایگزین شد. که به دلیل وزن مناسب، استحکام بالا و تنوع در سایز مورد توجه و استفاده قرار گرفت. تیغه های سفالی به دو نوع آجر سفالی دستی (فشاری) و ماشینی (صنعتی) تفکیک می شود. که آجر سفالی دستی به دو نوع آجر فشاری و قزاقی و آجر سفالی ماشینی به دو نوع توپر و سوراخ دار تقسیم می شود.

آجر فشاری

قیمت آجر فشاری دستی به دلیل سرعت تولید پایین و استحکام بالا بیشتر از نوع صنعتی آن  است. آجر فشاری ماشینی از برش بلوک های بزرگ تولید شده و پرس می شود. از آجر فشاری در قدیم به عنوان دیوار باربر، دیوار حمال، طاق ضربی، تیغه چینی و دور چینی فونداسیون استفاده می شد. اکنون در ساخت دیوار حیاط و ویلا، قالب بندی فونداسیون، به کار می رود. دلیل تغییر در قیمت آجر فشاری وابسته بودن به نیروی انسانی برای تولید است و از طرفی تقاضای بازار روی قیمت آجر فشاری تاثیر گذار بوده است. از موارد دیگر که بر قیمت آجر فشاری دخیل است، فاصله محل تولید تا محل استفاده از آجر است.

ویژگی های آجر فشاری

آجر فشاری در برابر تاثیرات تهاجمی محیطی، مقاوم است. این آجر در مقایسه با دیگر آجرها دوام و مقاومت فیزیکی و استحکام بالایی دارد. به دلیل جذب آب با ملات سیمان چسبندگی بالایی دارد. قابل دسترس بودن آن در تمام نقاط کشور از ویژگی های دیگر این آجر است. قیمت آجر فشاری به نسبت آجرهای دیگر پایین است. میزان جذب آب در آجر فشاری بالا است پس گزینه مناسبی در سفت کاری و زیر سازی ساختمان (قالب بندی فونداسیون)  می باشد.آجر فشاری اگرچه شکوه و اعتبار گذشته را ندارد اما هم چنان از صنعت عمران حذف نشده است.

آجر سفال

یکی از پر مصرف ترین متریال ها در ساختمان سازی آجر سفال است و کاربرد آن در تیغه های ساختمانی که شامل تیغه های داخلی و دیوارهای خارجی می شود، زیاد است. استفاده از آجر سفال، مقرون به صرفه است زیرا چگالی سفال که به دلیل وزن مناسب کم است، موجب کاهش وزن سازه و در عین حال استحکام آن می شود. هم چنین وزن سبک آن در کاهش هزینه ها موثر است. به بیان ساده تر انتخاب آجر سفال باید در راستای کاهش وزن ساختمان و کاهش هزینه ها باشد. آجر سفال در ایران تحت استاندارهای بین المللی تولید می شود.

قیمت آجر سفال

قیمت آجر سفالی به نسبت دیگر مصالح ساختمانی، ارزان است و به دلیل کاربرد بالای آن، در کاهش هزینه های ساختمان موثر است. بعد از انتخاب نوع آجر سفال از بین برندهای موجود در بازار خرید، هم به صورت اینترنتی هم از طریق فروشندگان بازار امکان پذیر است. با توجه به تنوع آجر، کاربرد و مواد اولیه قیمت آجر سفال محاسبه می شود.


کاربردهای آجر سفال

 از آجر سفال در ساخت تیغه های جدا کننده، سقف های تیرچه بلوک، نماهای داخلی و خارجی ساختمان و طاق ضربی استفاده می شود. نوعی از این آجر که سوراخ دار است از ورود و خروج گرما به داخل و خارج ساختمان جلوگیری می کند. نوع دیگر آجر سفال که فوم دار است مثل عایق صوتی و گرما عمل می کند و از آجر سفال نما، برای نمای ساختمان استفاده می شود.

ویژگی های آجر سفال

سبک بودن، سرعت بالا در نصب، قابل استفاده بودن در سازه های بتنی و فلزی، پایین بودن قیمت آجرسفالی، حمل آسان و اقتصادی آجر فلزی به محل پروژه، در دسترس بودن و دوست دار محیط زیست بودن  می باشد.      

همچنین بخوانید...

30 تير 1400 اخبار مرتبط اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...