بلندترین برج های جهان تا سال 2020

بلندترین برج های جهان تا سال 2020

اولین آسمان خراش جهان

ساختمان هوم بیلدینگ، اولین آسمان خراش جهان در شیکاگو ساخته شد و ایالات متحده توانست مقام بلندترین ساختمان جهان را تا سال 1998 و تا هنگامی که برج های دوقلوی پتروناس مالزی به اتمام رسید، داشته باشد. از آن زمان تنها دو ساختمان دیگر این عنوان را به خود اختصاص داده اند: برج تایپه 101 و برج خلیفه. از ابتدای قرن بیست و یکم، آسیای غربی، چین و همچنین آسیای جنوب شرقی شاهد رونق ساخت و سازهای آسمان‌خراش‌ها بودند.

بلندترین آسمان خراش جهان تا سال 2020

بلندترین برج های جهان

شورای ساختمان های بلند و زیستگاه شهری CTBUH که یک سازمان غیرانتفاعی‌ست، در سال 1969 تشکیل شد و عنوان بلندترین ساختمان جهان را اعلام و معیارهایی را برای سنجش بلندترین ساختمان ها تعیین کرد. این سازمان برج خلیفه در دبی با ارتفاع 828 متر را به عنوان بلندترین برج جهان تا سال 2020 معرفی کرده است.

لازم به ذکر است که در صورت افتتاح برج جده که در کشور عربستان سعودی درحال ساخت است، این آسمان خراش به عنوان بلندترین برج دنیا معرفی خواهد شد. برج جده که با نام برج المملکه نیز شناخته می‌شد آسمان‌خراشی 167 طبقه با ارتفاع 1000 متر، با کاربری اداری، تجاری، هتل و مسکونی می‌باشد.

پروژه ساخت برج جده ماه آوریل 2013 آغاز گردید و قرار بود در سال 2020 تکمیل و افتتاح گردد که در پی دستگیری ولید بن طلال آل‌سعود (مالک کینگدم هولدینگ کمپانی) به‌همراه رئیس هیئت مدیره گروه سعودی بن لادن به دلیل دستگیری‌ها به اتهام فساد در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ ناتمام مانده است.

این مقاله به بررسی ۱۵ برج بلند جهان تا ابتدای سال 2020 پرداخته است، البته سازه های غیر ساختمانی مانند برج های مخابراتی که دارای دکل هستند در این لیست قرار ندارند و فقط شامل سازه هایی است که دارای طبقات مشخص و کاربردی می‌باشند. در ادامه به بررسی بلندترین سازه های دنیا می‌پردازیم.

آخرین به روز رسانی لیست بلندترین برج های جهان در این مطلب، در سپتامبر 2020 انجام شده است.

۱- برج خلیفه

در دبی به بالای برج خلیفه برویم یا نه؟

برج خلیفه (Khalifa Tower) یا برج دبی آسمان‌خراشی در شهر دبی امارات متحدهٔ عربی است. این برج با ۱۶۳ طبقه قابل استفاده و ۸۲۸ متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمان‌خراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج از ژانویه ۲۰۰۴ آغاز شد و در روز چهارم ژانویهٔ ۲۰۱۰ گشایش یافت. طراحی این برج اثر شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل Hymenocallis است.

۲- برج شانگهای

طراحی برج شانگهای دومین آسمان خراش دنیا | معماری سرور استودیو

برج شانگهای (Shanghai Tower) آسمان‌خراش ۱۲۷ طبقه به ارتفاع ۶۳۲ متر، با کاربری اداری-تجاری است، که در شهر شانگهای مستقر می‌باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و در سال ۲۰۱۶ به اتمام رسید.

۳- ابراج البیت

برج ساعت جغرافیای آسمانی کعبه را شکست - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان |  Mehr News Agency

ابراج البیت (Abraj Al Bait) مجموعه‌ای از هفت برج در مکه، عربستان سعودی است. سازندگان ساختمان گروه سعودی بن لادن است. معمار آن شرکت دارالهندسه است. این مجموعه که در مجاورت مسجدالحرام ساخته شده است در سال ۲۰۱۲ بازگشایی شد. این هتل با ۶۰۱ متر ارتفاع، بلندترین برج عربستان سعودی، و از نظر حجم (با ۱۵۰۰۰۰۰ مترمربع مساحت) بزرگترین ساختمان جهان است. هزینه برای ساخت این سازه ۱۵ میلیارد دلار آمریکا باشد. هتل برج قابلیت جا دادن صد هزار مهمان را دارد. ساعت موجود در برج ابراج البیت با قطر ۴۳ متر بزرگترین ساعت دنیاست. همچنین این برج، بلندترین برج ساعتی جهان است.

۴- مرکز تجارت جهانی پینگ آن

بلندترین آسمان خراش‌های دنیا را بشناسید | اقتصاد آنلاین

مرکز تجارت جهانی پینگ ان (Ping An Finance Center) آسمان‌خراش ۱۱۵ طبقه به ارتفاع ۵۵۹ متر، با کاربری اداری-تجاری است، که در شهر شنژن، گوانگ‌دونگ، جمهوری خلق چین مستقر می‌باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۱۰ آغاز شد و در سال ۲۰۱۷ تکمیل شده است.

۵- برج گلدن فایننس ۱۱۷

بلندترین برج های جهان

برج گلدن فایننس (Goldin Finance 117)، یک آسمان خراش در حال ساخت است اما از آنجایی که اسکلت بندی این ساختمان کامل شده و ارتفاع آن ثبت شده است توانسته در لیست بلندترین آسمان‌خراش‌های جهان جا بگیرد. این برج دومین برج بلند شهر تیانجین چین خواهد بود که ۵۹۷ متر و ۱۱۷ طبقه دارد. ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۸ آغاز شده و قرار بود تا سال ۲۰۱۴ به اتمام برسد و به دومین برج بلند چین تبدیل شود. اما این اتفاق نیفتاد و این برج همچنان در حال تکمیل شدن است و پیش‌بینی می‌شود افتتاح آن در سال ۲۰۲۰ رخ دهد. همین موجب شده در بسیاری از لیست های بلندترین برج های جهان هنوز نامی از این برج برده نشود اما تا زمان اتمام آن، رده پنجم این لیست، به این ساختمان بلند اختصاص خواهد یافت.

۶- برج جهانی لوته

برج لوته کره جنوبی به سریع ترین آسانسور جهان مجهز است | گجت نیوز

با ۵۵۵ متر ارتفاع، برج جهانی لوته (Lotte World Tower) در سئول ششمین آسمان خراش بلند جهان است که در آوریل ۲۰۱۷ افتتاح شده است. این برج امروزه بلندترین برج کره جنوبی نیز لقب دارد. این ساختمان، ۱۲۳ طبقه روی زمین و ۶ طبقه زیر زمین دارد. آسمان سئول، که سکان تماشای ساختمان به شمار می‌رود، در طبقات ۱۱۷ تا ۱۲۳ این ساختمان قرار گرفته است. طبقه ۱۱۷ محل ورود به آسمان سئول است، در طبقه ۱۱۸ یک کافه با چشم اندازی زیبا از شهر سئول قرار گرفته و تراسی برای تماشای شهر وجود دارد. در سایر طبقات نیز کافه، رستورات و در نهایت سکوی تماشای ساختمان قرار گرفته‌اند.

۷- مرکز تجارت جهانی یک

مرکز تجارت جهانی نیویورک

مرکز تجارت جهانی یک (One World Trade Center) با ارتفاع متر و ۱۰۵ طبقه، بلندترین آسمان‌خراش در ایالات متحده آمریکا است.  ساخت این آسمان خراش از 27 آوریل 2006 آغاز و در 3 نوامبر 2014 افتتاح شد.  طراح این برج ارتفاع آن را ۱۷۷۶ پا درست عدد سالی که اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا به امضا رسید انتخاب کرد.

۸- برج مرکز مالی گوانجو

برج مرکز مالی CTF گوانگجو با تصاویر با کیفیت و جذاب

برج مرکز مالی گوانجو (Guangzhou CTF Finance Centre) در کشور چین واقع شده است. این برج ۵۳۰ متر ارتفاع داشته که ۱۶ طبقه بالایی آن هتل هستند و سکوی تماشای این برج در طبقه ۱۱۲ام آن قرار دارد. برج مرکز مالی گوانجو  از بلندترین سکوی‌های تماشای منظره در دنیا را نیز داراست. این سکو تنها کمی از سکوی ۵۵۵ متری برج خلیفه دبی پایین‌تر است. ساخت این برج در سال 2016 به اتمام رسید.

۹- برج مرکز مالی تیانجین

آسمان خراش مرکز مالی CTF در تیانجین با تصاویر با کیفیت و جذاب

برج مرکز مالی تیانجین (Tianjin CTF Finance Centre) نیز در کشور چین ساخته شده است. ارتفاع این برج که  شکلی شبیه برج جهانی لوته دارد ۵۳۰ متر می باشد.  این برج که توسط اسکیدمور طراحی شده، استاندارد پیشرو در طراحی محیطی و انرژی را نیز کسب کرده است. برج مرکز مالی تیانجین نمایی کریستالی دارد که از ترکیب فولاد، فیبر کربن و شیشه ساخته شده است. طراحی منحنی با شیب ملایم سبب شده است تا جریان گردابی ناشی از برخورد باد کاهش یابد و خم ها و آرک های ظریف شکوهی مانند الماسی تراش خورده و باستانی به آن بخشیده است. ساخت این برج در سال ۲۰۱۸ به اتمام رسید.

۱۰- برج زان

برج زان (China Zun) با ارتفاع ۵۲۸ متری که نامش از جام شراب باستانی چینی نشأت گرفته که الهام بخش طراحی ساعت شنی ساختمان بوده است. این برج که در قلب منطقه تجاری پکن، توسط دفتر معماری بین المللی Farrells طراحی شده است، در لیست بلندترین برج های جهان در رتبه دهم قرار دارد. آسمان خراش زان در منطقه با گسل های فعال فعال قرار دارد و مهندسی زلزله در آن با استفاده از کامپوزیت های فولادی، بتون مسلح و ورق‌های خودکششی در سطح بسیار بالایی اجرا شده است.

۱۱- برج تایپه ۱۰۱

برج تایپه ۱۰۱ کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

برج تایپه ۱۰۱ (Taipei 101) آسمان خراشی ۱۰۱ طبقه‌ای در بخش خینیی تایپه در کشور تایوان است. نام اصلی این برج پیشتر «مرکز مالی تایپه» بود. این بزرگترین برج مسکونی جهان در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد. «تایپه ۱۰۱» که بلندترین ساختمان جهان از سال 2004 تا 2010 بود، نام برج ۱۰۱ طبقه‌ای است که ۵۰۸ متر ارتفاع دارد. راز مقاومت این برج در کره فولادی است به وزن ۶۶۰ تن که در بین طبقه ۸۷ تا ۹۲ «تایپه ۱۰۱» به ۱۶ بازوی فولادی آویخته شده‌است. این پاندول غول پیکر تعادل ساختمان را در برابر زلزله‌های بسیار شدید و توفان‌های مهیب که در این منطقه امری عادی و همیشگی است، حفظ می‌کند.

۱۲– مرکز مالی جهانی شانگهای

مرکز مالی جهانی شانگهای چین | شیوار سیاوشان

مرکز مالی جهانی شانگهای (Shanghai World Financial Center) که به مرکز تجارت جهانی شانگهای نیز مشهور است، نام یک برج مرتفع در شانگهای در چین است. این برج در ۱۹۹۷–۲۰۰۸ ساخته گردید، و با ۴۹۲ متر ارتفاع، در سال ۲۰۰۹ نخستین برج بلند کشور چین بود. هدف از طراحی فضای خالی بالای برج کاهش فشار باد بر روی برج می‌باشد. معماران این برج ۱۰۱ طبقه، شرکت آمریکایی کون پدرسون فاکس هستند.

۱۳– اینترنشنال کامرس سنتر

اینترنشنال کامرس سنتر - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اینترنشنال کامرس سنتر (International Commerce Centre) آسمان‌خراش ۱۱۸ طبقه به ارتفاع ۴۸۴ متر، با کاربری اداری-تجاری و هتل است، که در شهر هنگ کنگ مستقر می‌باشد. پروژه ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۲ آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ تکمیل و افتتاح گردید.

۱۴- مرکز ووهان گرینلند

مرکز گرینلند در ووهان چین | مجتمع آموزشی ایستا

مرکز ووهان گرینلند (Wuhan Greenland Center) یک آسمان خراش ناتمام در ووهان چین است. ساخت و ساز از اوت سال 2017 در طبقه ۹۶ متوقف شده است و با توجه به مقررات هوایی، دوباره طراحی خواهد شد تا ارتفاع آن از ۵۰۰ متر از سطح دریا تجاوز نکند. طراحی اولیه این برج این بود که ارتفاع آن به ۶۳۶ متر برسد که از برج شانگهای تنها ۴ متر و توکیو اسکای تری با ۲ متر پیشی می‌گرفت و آن را به دومین بلندترین سازه دست ساز در جهان تبدیل می‌کرد. این مسئله نخستین بار در سال 2010 مطرح شد و ساخت و ساز آن از سال 2012 آغاز شد. وقتی مرکز ووهان گرینلند به طبقه 96 رسید، ساخت و ساز به دلیل محدودیت‌های فضای هوایی متوقف شد که منجر به طراحی مجدد آن شد، ۴۷۶ متر به جای آسمان خراش ۶۳۶ متری.

۱۵- برج سنترال پارک

عکس بلندترین برج های جهان

برج سنترال پارک (Central Park Tower) که با عنوان برج نوردستروم هم مشهور است، یک آسمان خراش در ایاالت متحده است که توسط شرکت توسعه Extell و گروه سرمایه گذاری شهرداری شانگهای در امتداد ردیف میلیاردرها در خیابان 57 در خیابان Midtown Manhattan نیویورک ساخته شده است. این برج که توسط آدریان اسمیت و گوردون گیل طراحی شده است، ۴۷۲ متر ارتفاع دارد و دومین برج بلند ایالات متحده و نیمکره غربی است.

برج سنترال پارک در لیست بلندترین برج های جهان به عنوان پانزدهمین برج بلند جهان و بلندترین ساختمان مسکونی در جهان شناخته می‌گردد (بسیار بلندتر از برج خلیفه در دبی که ۹۰۰ واحد مسکونی دارد اما دارای کاربری‌های مختلف است). شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) ساختمانی را با عنوان مسکونی تعریف می کند که ۸۵ درصد یا بیشتر از مساحت کل آن به مصارف مسکونی اختصاص یافته باشد. ساخت این برج در فوریه 2015 آغاز شد و در سپتامبر 2019 به پایان رسید.

در نگاه کلی لیست بلندترین برج های جهان تا سال 2020 مطابق جدول زیر قابل ارائه خواهد بود:

رتبهنامشهرکشورارتفاعطبقاتسال
مترفوت
1برج خلیفهدبیامارات82827171632010
2برج شانگهایشانگهایچین63220731282015
3ابراج البیتمکهعربستان60119711202012
4مرکز تجارت جهانی پینگ آنشنژنچین59919651152017
5برج گلدن فایننس ۱۱۷تیانجینچین596.619571282019
6برج جهانی لوتهسئولکره جنوبی554.518191232016
7مرکز تجارت جهانی یکنیویورکایالات متحده541.317761042014
8برج مرکز مالی گوانجوگوانگ ژوچین53017391112016
9برج مرکز مالی تیانجینتیانجینچین5301739982018
10برج زانپکنچین52817321082018
11برج تایپه ۱۰۱تایپیتایوان50816671012004
12مرکز مالی جهانی شانگهایشانگهایچین49216141012008
13اینترنشنال کامرس سنترهنگ کنگچین48415881182010
14مرکز ووهان گرینلندووهانچین475.61560972019
15برج سنترال پارکنیویورکایالات متحده4721550992020
16لاختا سنترسن پترزبورگروسیه4621516862018
17برج لندمارک 81هوشی‌مینویتنام461.21513812018
18برج T1 چاویانگ IFSچانگشاچین452.11483882017
19برج‌های دوقلوی پتروناسکوالا لامپورمالزی451.91483881998
20

همچنین بخوانید...

09 خرداد 1400 بهترین ساختمان های جهان برج جهان اخبار ساختمان

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...