افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی، خطری در بازار مسکن

افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی، خطری در بازار مسکن

با شیوع همه‌گیری و تعطیلی بازار مسکن، ماه مه گذشته این شاخص به ۳۷ سقوط کرد. سپس در ماه ژوئن و جولای این شاخص دوباره به‌طور چشمگیری بازگشت؛ زمانی که مشتری‌ها تمایل به خرید خانه‌های ویلایی حومه شهر داشتند و به دنبال فضای بیشتری برای کار و تحصیل از خانه بودند.

سازندگان می‌گویند: به دلیل خرید مداوم خریداران، انتظار کمبود شدید خانه‌های موجود برای فروش را داریم. با وجود ادامه نرخ پایین وام مسکن که استطاعت خرید برخی افراد را افزایش داده بود، افزایش سریع قیمت‌ها، در حال کاهش قدرت خرید مسکن شده است.

چاک فاولر، رئیس انجمن ملی سازندگان خانه در فلوریدا بیان کرد: «خانه اولی‌ها و کسانی که در یک نسل برای اولین بار صاحب‌خانه می‌شوند به دلیل افزایش هزینه‌های مرتبط با کمبود مواد به‌طور فزاینده‌ای در معرض خطر از دست دادن قدرت خرید خود هستند.»

بر اساس گزارش NAHB، هزینه‌های کل مصالح ساختمانی سال‌به‌سال، ۱۲ درصد افزایش می‌یابد و این هزینه‌ها همچنان در حال افزایش است. این مسئله نه‌تنها برای سازندگان، بلکه برای کل بازار یک مشکل اساسی ایجاد می‌کند.

رابرت دیتز، اقتصاددان ارشد NAHB اظهار کرد: «برخی از سازندگان برای مدیریت زنجیره‌های تامین خود، سرعت فروش را کاهش می‌دهند، این به معنای رشد چالش‌های مقرون‌به‌صرفه برای بازاری است که نیاز شدیدتری به موجودی بیشتر دارد».

وی در ادامه افزود: «با افزایش هزینه مواد، زمین و نیروی کار، خریداران مسکن در سال ۲۰۲۱ انتظار افزایش قیمت‌ها را داشته باشند».

از سه مولفه این شاخص، شرایط فروش فعلی در عدد ۸۸ بدون تغییر باقی‌مانده است. انتظار فروش در ۶ ماه آینده با یک واحد افزایش به ۸۱ و ترافیک خریداران با یک واحد کاهش به ۷۳ رسیده است.

همچنین بخوانید...

28 ارديبهشت 1400 اخبار مرتبط اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...