سنگ نورگذر : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

سنگ نورگذر : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

خصوصیات سنگ نورگذر و مزایای ویژه ای که در مقایسه با دیگر متریال های مورد استفاده در طراحی داخلی و نورپردازی دارد، می تواند به خودی خود برای تثبیت قابلیت های این متریال کافی باشد. با این حال، اگر کاربردهای متنوع این متریال را نیز بشناسید و ظرافت و زیبایی نمونه های اجرا شده را ببینید، احتمالا بیش تر به جذابیت خاص آن پی خواهید برد.

سنگ های نورگذر فقط سنگ نیستند. این سنگ ها می توانند در هنگام تاریک شدن با ایجاد روشنایی از طریق عبور نور، فضا را نورپردازی کنند. عملکرد این سنگ ها در مقایسه با سنگ های سنتی بسیار مناسب تر است. بسیاری از نقطه ضعف های موجود در خصوصیات سنگ های سنتی در این سنگ دیده نمی شود و موارد مختلفی از مزایای کاربردی جای آن ها را گرفته اند. گذشته از عملکردشان، باید به این نکته هم اشاره کرد که زیبایی خاص این متریال باعث شده به عنوان یکی از بهترین گزینه های برای نورپردازی کاربرد داشته باشد. در ادامه شما را با خصوصیات این سنگ بیش تر آشنا خواهیم کرد. همراه پویانو باشید.

مزایای سنگ نورگذر

پیش از این که کاربردهای این سنگ در طراحی داخلی را بدانید، خوب است با خصوصیات آن بیش تر آشنا شوید. مزایای استفاده از سنگ های نورگذر شامل موارد مختلفی می شود که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

وزن کم

سنگ های نورگذر عموما سبک هستند و به صورت پنل های باریک مورد استفاده قرار می گیرند. مسلما سبک بودن مصالح مصرفی در یک ساختمان به کاهش بار مرده آن ساختمان کمک می کند و در محاسبات سازه ای، موجب صرفه جویی های زیادی خواهد شد.

ضد رطوبت

سنگ های نورگذر، عموما با لایه ای از رزین نانو پوشش داده می شوند. این لایه باعث می شود سنگ در برابر رطوبت مقاومت پیدا کند و برای استفاده در فضاهای مرطوب مانند استخر نیز مناسب گردد.

عبور نور

از خصوصیات بازر و منحصر به فرد سنگ های نورگذر، قابلیت عبور دادن نور می باشد. در واقع، چیزی که این سنگ ها را به طور ویژه ای از دیگر سنگ های موجود متمایز می کند، همین خصوصیت است. این سنگ می تواند نور را با هر رنگی از خود عبور دهد.

اجرای ساده

اجرای سنگ های نورگذر بسیار ساده و راحت است و با یک آموزش سطحی نیز می توان آن را فرا گرفت. علاوه بر این، سرعت اجرای این نوع سنگ از سنگ های سنتی بسیار بیش تر است و کار نصب آن ها در مدت زمان بسیار کوتاه تری به پایان می رسد.

انعطاف اجرایی

شاید دیگر سنگ ها قابلیت مانور برای نصب روی سطوح با فرم های مختلف را نداشته باشند، اما سنگ های نورگذر را می توان برای این کار استفاده کرد. پنل های این سنگ به قدری انعطاف پذیرند که می توان آن ها را به سادگی و در فرم یک تکه روی سطوح منحنی نصب کرد.

یکنواختی درزها

معمولا نصب سنگ های نورگذر به قدری یکپارچه و تمیز از آب در می آید که درزها قابل مشاهده نیستند. این ظرافت اجرایی به زیباتر به نظر رسیدن ظاهر سنگ پس از تکمیل نصب کمک می کند.

مقاومت ساختاری

سنگ های سنتی با مشکل ترک خوردن به خاطر نشست ساختمان و عوامل دیگر رو به رو هستند و بعد از مدتی زیبایی اولیه خود را از دست می دهند، اما سنگ نورگذر به خاطر انعطاف پذیری خود این مشکل را ندارد

کاربرد وسیع

سنگ های نورگذر را می توان بنا به تمایل خود در هر قسمتی از فضا نصب کرد. این سنگ برای پوشش سقف، ستون، دیوار، درب، کابینت و بسیاری از قسمت های دیگر کاربرد دارد.

کاربردهای سنگ نورگذر

همان طور که گفته شد، سنگ های نورگذر کاربردهای بسیار متنوعی در دکوراسیون داخلی دارند. در ادامه، فضاهای مختلفی که می توان در طراحی آن ها از این سنگ بهره گرفت را به شما معرفی خواهیم کرد.

اپن آشپزخانه 

یکی از زیباترین قسمت هایی که می توان در طراحی آن از سنگ نورگذر استفاده کرد، اپن آشپزخانه است. اپن آشپزخانه شما می تواند با سک سطح پیوسته از سنگ نورگذر طراحی شود و نمای نورپردازی شده و بسیاری لوکسی به کانتر بدهد.

پشت تخت

اگر می خواهید به صورت همزمان برای طراحی اتاق خواب خود اقدام کنید و نورپردازی آن را نیز به شکل حرفه ای انجام دهید، می توانید از سنگ نورگذر به عنوان پوشش دیوار پشت تخت خواب تان استفاده نمایید و ظاهر فوق العاده ای به اتاق خواب بدهید.

درب ورودی

طراحی درب ورودی ساختمان می تواند تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی آن بگذارد. این که بتوانید ورودی را خوب تعریف و طراحی کنید، یک امتیاز به شمار می رود که زیبایی کل فضا را تحت تاثیر خود می گذارد. سنگ نورگذر می تواند به صورت پنل در طراحی درب ورودی به کار رود و امکان ایجاد یک ورودی متمایز را فراهم نماید.

دیوار حمام

همان طور که پیش تر هم گفته شد، سنگ های نورگذر به دلیل ضد رطوبت بودن شان می توانند در فضاهای مرطوب مثل حمام نیز به کار روند. شما می توانید پارتیشن بندی یا دکوراسیون دیوارهای حمام خود را با استفاده از این سنگ و نورپردازی زیبای آن انجام دهید.

بدنه پارتیشن

دیوارهای جدا کننده در دکوراسیون منزل از دیگر مواردی هستند که می توان در طراحی آن ها از سنگ نورگذر کمک گرفت. این دیوارها به خاطر عملکرد جدا کننده خود به صورت مدام در معرض دید قرار دارند و طراحی منحصر به فرد آن ها می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی دکوراسیون داخلی بگذارد. سطح دیوار می تواند از یک یا چند طرف با سنگ های نورگذر طراحی و اجرا شود.

سطح پلکان

طراحی نمای پلکان هم از جمله مواردی است که باید در طراحی داخلی مد نظر قرار داده شود. اگر می خواهید پلکان منزل تان را از حالت یکنواختی درآورید و به ظاهر آن جذابیت بدهید، می توانید از سنگ های نورگذر استفاده کنید. این سنگ ها علاوه بر نورپردازی پلکان به طور منحصر به فردی به دکوراسیون آن زیبایی می دهند.

فضای نشیمن

یکی دیگر از فضاهایی که طبیعتا می تواند برای استفاده از این سنگ ها مناسب باشد، سالن نشیمن است. اگر می خواهید با یک ترفند خاص تاثیر مضاعفی بر زیبایی دکوراسیون نشیمن تان بگذارید و نورپردازی را نیز به صورت همزمان انجام دهید، این سنگ ها گزینه فوق العاده ای خواهند بود. سنگ نورگذر را می توانید به عنوان پوشش دیوار پشت تلویزیون استفاده کنید یا بنا به تمایل خود در فضاهای دیگر به کار بگیرید.

میز جلومبلی

جالب است بدانید که سنگ نورگذر می تواند در طراحی لوازم منزل و مبلمان نیز کاربرد داشته باشد. شما می توانید با استفاده از این سنگ ها لوازم و مبلمان منزل خود را طراحی کنید. یک نمونه از این کاربرد، طراحی میز جلومبلی است. اگر تمایل داشته باشید، طراحی چنین میزی می تواند در عین زیبایی بخشیدن به فضای نشیمن تان جهت نورپردازی نیز مورد استفاده قرار گیرد.


 

همچنین بخوانید...

16 ارديبهشت 1400 مصالح ساختمانی نوین مصالح ساختمانی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...