کاشی حرارتی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

کاشی حرارتی : نوعی از مصالح نوین ساختمانی و ویژگی های آن

با حرکت شاتل فضایی در سرعت‌های بالا در جو، پوسته ی شاتل شدیدترین شارهای حرارتی را تحمل می کند که باعث گرم شدن ایروترمودینامیکی همه ی سطوح بیرونی با دمایی نزدیک به دمای سطح خورشید می شود. بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن سازه و حفظ سوخت هیدروژن مایع و اکسیژن مایع به یک سازوکار حفاظت حرارتی نیاز است. با ورود شاتل فضایی به جو، دمای سطح آن حدوداً به ۱۲۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسد که از دمای ذوب آلومینیوم و آهن بیشتر است و باید از تکنولوژی‌هایی استفاده کرد که در برابر دما و فشارهای بالا مقاوم، قابل استفاده مجدد، سبک و کم هزینه باشند. امروزه از کاشی‌های سرامیکی عایق حرارت، اطراف بدنه آلومینیومی شاتل استفاده می‌شود. دمای بعضی نقاط شاتل از ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد هم بیشتر می‌شود (مانند نوک شاتل که دمای آن به ۱۶۵۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد) که در این نقاط از کامپوزیت‌های گرافیتی استفاده می‌شود.
یکی از اولین کاشی های حرارتی توسط ناسا برای محافظت از تخریب شاتل در راه بازگشت به زمین استفاده شده است. این کاشی ها از ماده ای به نام LI-900 ساخته شده است که اسفنجی از شن و ماسه ی بسیار سنگین کوارتز است. این بدنه دارای 94 درصد حجمی هواست و جنس آن از سیلیس ذوبی یا شیشه ی سیلیکای 99/9 درصد می باشد به همین دلیل هنگام لمس کردن خنک هستند. تلفیق تخلخل و جنس سیلیس ذوبی کمک می کند تا لبه های کاشی در اثر لمس کردن سریعا خنک شوند. این فناوری دارای کاربردهای بسیار فوق العاده ای است.
دسته ی دیگری از کاشی ها هستند که عایق حرارت نبوده و رنگ آن ها به دلیل پتانسیل حرارتی بالا، در اثر تغییر دما تغییر می کند. این کاشی ها می توانند در آشپزخانه، بدنه اتومبیل و لوازم خانگی به کار روند. در دمای عادی این کاشی ها به رنگ سیاه هستند اما وقتی در معرض حرارت قرار می گیرند بسته به میزان دما طیف رنگی متفاوتی تولید می کنند. به عنوان مثال قرار گرفتن تحت حرارت دوش آب گرم یا حرارت تشعشعی.

همچنین بخوانید...

02 ارديبهشت 1400 مصالح ساختمانی مصالح ساختمانی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...