مصالح نوین ساختمانی

مصالح نوین ساختمانی

 امروزه در حوزه ساخت و ساز متریال جدیدی به بازار عرضه می شوند که با تنوع بسیار بالای خود به نیاز مشتریان پاسخ می دهند. طراحی و ساخت بناهای امروزی متناسب با نیازهای بشر صورت می گیرد و به گونه ای متفاوت از گذشته است، زیرا نه تنها نوع ساخت بلکه مصالحی که برای ساخت آن ها به کار می روند نیز نوین تر و با کیفیت تر می باشند.

مهم ترین مزیتی که متریال مدرن برای بشر به ارمغان آورده ایجاد یک زندگی پر از آسایش و آرامش است. 

1- ويژگيهاي استفاده از مصالح نوين از لحاظ كيفيت :

سبك سازي – سرعت اجرا – ايجاد تنوع و كيفيت بصري – امكان ايجاد فرمهاي جديد – صرفه جويي در انرژي

2- ويژگيهاي استفاده از مصالح نوين از لحاظ كميت :

كاهش پرت مصالح – مدولار و توليد انبوه

1-1 سبك سازي :

با توجه به زلزله خيز بودن كشورمان بايد تلاش شود كه ساختمانهايي طراحي و اجرا شوند كه در كنار استحكام كافي سبك باشد تا كمترين آسيب را در زمان حوادث بوجود آورند و اين امر با مصالح نوين ميسر است .بطورمثال اگر با روشهاي سنتي ديوارچيني با ضخامت 35 تا 40 اجرا شوند ديگر امكان ساخت برج هاي چندين طبقه و ساختمان هاي مرتفع را نداريم و بايد ديوارها تبديل به جداكننده هايي شوند كه حداقل ضخامت را داشته باشند و همچنين داراي مقاومت و عايق صوتي و حرارت باشند.

1-2 سرعت اجرا :

چون خيلي از محصولات و قطعات نوين در كارخانه توليد مي شوند و در محل اجرا و نصب مي شوند داراي سرعت اجرايي بالاتري مي باشند . بطور3 پانل ، سرعت اجرايي بالاتري دارد و اين سرعت اجرايي بالا ، امكان d مثال براي اجراي ديوار به روش سنتي با جر در مقابل استفاده از قطعات ايجاد انبوه سازي در سطح وسيع تر را فراهم مي سازد.

1-3 ايجاد تنوع و كيفيت بصري :

استفاده از مصالح نوين اين امكان را فراهم مي سازد كه بتوانيم بناهايي با تنوع بصري از لحاظ رنگ و جنسيت خلق نمائيم . و بر خلاف گذشته كه براي ايجاد تنوع شايد نياز به تخريب و دوباره سازي بخشي از ساختمان بود ، امروزه بايد در طراحي فضاهاي ساختمان به خصوص ساختمان هاي مسكوني ، ديوار و ستون هاي باربر ، طراحي داخلي فضا را به شكلهاي دلخواه دلنشين و جذاب تغيير داد ، همچنين با بكارگيري مصالح جديد با طرح و نقش زيبا به جاي نماسازي قديم ، بتوان در هر زمان ، ساختمان جديد و زيبايي داشت كاري كه در كشورهاي اروپايي معمول است و بطور كلي بايد از تخريب ساختمان با عمر محدود در دودهه بدون دليل جلوگيري كرد و اين گونه ساختمان سازي امكان ندارد جز با اجراي ساخاتمان با محصولات نوين.

1-4 امكان ايجاد فرم هاي جديد:

يكي ديگر از محاسن استفاده از مصالح و تكنولوژي نوين اين است كه امكان خلق فرمهاي گوناگون معماري را فراهم مي سازد. بطور مثال فرمهاي بناهايي مانند موزه گوگنهايم فرانك گهري از قطعات تيتانيوم ساخته شده اند كه امكان ساخت چنين فرمي با مصالح قديمي امكان پذير نبود.

1-5 صرفه جويي در انرژي :

در گذشته براي پنام يا عايق كردن ديوارها در مقابل حرارت و صوت مجبور بودند كه ديوارهايي با ضخامت زياد بسازند تا به علت جرم حجمي زياد مانع نفوذ حرارت و انتقال گرما يا سرما شوند كه امروزه اين امر امكان پذير نيست و بوسيله مصالح عايق دار مانند سفال هاي عايق دار و ..... مانع انتقال حرارت شويم و با مصالح و پوشش هاي ضد صوت مانع نفوذ صوت مزاحم به داخل بناها شويم . و يا در مواردي خاص تر در خيلي ازكشورهاي اروپايي ديوارهايي طراحي شده اند كه مانند يك پوسته حساس در مقابل تغييرات محيطي از خود و آتش نشان مي دهند كه اين امر با مصالح نوين امكان پذير است و مسأله ديگر اين است كه در توليد محصولات سنتي به روش سنتي انرژي بيشتري استفاده مي شود . بطور مثال انرژي كه براي توليد آجر مصرف مي شود 2 برابر انرژي مصرف شده براي توليد همان ميزان مصالح نوين است.

2- بررسي ويژگيهاي استفاده از مصالح نوين از لحاظ كميت :

2-1كاهش پرت مصالح

با استفاده از مصالح و فناوريهاي نوين در صنعت ساختمان ، امكان پرت مصالح ، كاهش پيدا مي كند و بدين وسيله در هزينه و سرمايه ملي صرفه جويي مي شود . بطور مثال در كف سازي بوسيله موزائيك يا سراميك امكان ضربه ديدن و شكستن و تراز در آوردن كف به مراتب سخت تر از كف سازي يك فضا بوسيله پاركت يا لمينيت و ... خواهد بود.

2-2مدولار و توليد انبوه :

چون مصالح نوين در كارخانه طراحي مي شوند و مي توان يك قطعه را به يك مساحت بزرگ تعميم داد از لحاظ كمي مي توان اين قطعات را براي مضربهاي بزرگي از فضا استفاده كرد.

3- معايب استفاده از مصالح نوين :

در كنار مزاياي ذكر شده استفاده از مصالح ساختماني جديد داراي معايبي مي باشند كه شامل :

3-1 عدم توجه به اقليم و مناطق جغرافيايي در استفاده از مصالح

3-2 عدم وجود نيروي كار ماهر و ضعف در اجرا

3-1عدم توجه به اقليم و مناطق جغرافيايي در استفاده از مصالح :

ضعف عمده اي كه در استفاده از مصالح جديد وجود دارد ،عدم توجه به مناطق خاص جغرافيايي مي باشد كه با فرهنگ اقليم منطقه سازگار نيست .بطور مثال در گذشته چوب در منطقه شمال كشور از مصالح رايج و بوم آور بوده است اما با توجه به كاهش منابع و نيز عدم استحكام چوب در سازه ساختمان  بايد از مصالحي كه داراي رنگ و طرح چوب هستند استفاده شوند و مصالح داراي عايق رطوبتي در اقليم مرطوب استفاده كرد. اگر به كاركرد و ويژگيهاي خاص مصالح دقت نكرد و صرفاً به خاطر تنوع و ظاهر آنها استفاده كرد نتيجه برعكس كاركرد اصلي خواهد داشت.

3-2 عدم وجود نيروي كار ماهر و ضعف در اجرا:

به علت عدم نيروهاي آموزش ديده در بخش اجرا ؛ عموماً در بخش اجراي مصالح نوين با كاستي هايي روبرو هستيم كه اين كاستي و ضعف اجرا موجب مي شود كه اين مصالح كاركرد و ويژگيهاي خود را بطور كامل نتوانند نشان دهند . تكنولوژي اجرايي خيلي از مصالح نوين وارداتي مي باشد و بصورت درست و فرايند اين تكنولوژي در اختيار همگان قرار ندارد.

نتيجه گيري

در قياس بين مزايا و معايب استفاده از مصالح جديد و تكنولوژي روز اين نكته حائز اهميت است كه با از بين بردن ضعف اجرايي و آموزش تكنولوژِهاي وارداتي به افراد مي توان بهترين بهره را از مزاياي ذكر شده برد و باطرف كردن عيبهايي كه ذكر شد صنعت ساختمان سازي را به سمتي سوق داد كه اين امكان براي همه ي افراد فراهم شود كه در ساختمان هاي اجرا شده با تكنولوژي روز زندگي كنند. و اين امر اتفاق نمي افتد مگر با برنامه ريزي درست در سطح كلان در صنعت ساختمان كشور.

همچنین بخوانید...

20 اسفند 1399 مصالح ساختمانی مصالح ساختمانی

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...