ورود قیمت اوراق مسکن به کانال نزولی

ورود قیمت اوراق مسکن به کانال نزولی

در هفتمین روز بهمن ماه قیمت وام مسکن برای مجردین در کانال 14 میلیون تومان و برای متاهلین در کانال 25 میلیون تومان باقی ماند.

از ابتدای هفته جاری تا روز هفتم بهمن ماه روند قیمت وام مسکن یک فراز و یک فرود را تجربه کرد. در این چهار روز قیمت وام مسکن برای مجردین تنها در روز یکشنبه بالاتر از مرز 15 میلیون تومان قرار گرفته و در باقی روزها همواره پایین تر از این رقم بوده است.در انتها در این مقطع زمانی قیمت وام مسکن در روز جاری در پایین ترین حد خود برای تمام متقاضیان به ثبت رسید.

هزینه وام مسکن
متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات خریداری کرده و بر مبنای آن از بانک مسکن برای خرید خانه وام دریافت کنند.

اعتبار هر کدام از اوراق برای گرفتن وام 500 هزار تومان تعیین شده است. مزیت این روش آن است که نیازی به منتظر ماندن برای دریافت وام ندارد.

کاهش قیمت اوراق مسکن

در هفتم بهمن ماه قیمت هرکدام از اوراق که در بازار خرید و فروش این اوراق به دست می آید در حد 51 هزار و 500 تومان ثبت شد که در مقایسه با شنبه ابتدای هفته جاری هزار و 400 تومان کاهش پیدا کرد.

از آن جا که مجردین مجاز به دریافت وام تا 140 میلیون تومان و متاهلین 240 میلیون تومان هستند تقسیم این رقم ها بر 500 هزار تومان نشان می دهد که مجردین باید نهایتا 280 ورق و متاهلین 480 ورق برای دریافت وام مسکن تهیه کنند.

بر این اساس در روز شنبه مجردین 14 میلیون و 840 هزار تومان و متاهلین 25 میلیون و 440 هزار تومان هزینه بابت اخذ سقف وام خود پرداخت کرده‌اند.

در روز یکشنبه اما بالاترین حد قیمت این اوراق به ثبت رسیده و 54 هزار و 830 تومان برای هر ورق سبب شد تا مجردین در آن روز برای دریافت وام مسکن بیشتر از 15 میلیون تومان بپردازند. این تنها روزی است که در این مقطع مجردین بیشتر از 15 میلیون تومان هزینه بابت دریافت وام مسکن پرداخت کرده اند. این رقم 15 میلیون و 350 هزار تومان بوده است.

برای متاهلین نیز به موازات مجردها همواره قیمت وام مسکن کمتر از 26 میلیون تومان بوده که در این روز به بالاتر از این حد رسیده است. یعنی 26 میلیون و320 هزار تومان.

در نهایت در روز جاری کمترین حد قیمتی ثبت شده و قیمت وام مسکن مجردین به 14 میلیون و 430 هزار تومان و متاهلین به 24 میلیون و 740 هزار تومان تنزل پیدا کرد.

مجموع هزینه پرداخت شده برای اخذ وام مسکن و مبلغ پرداختی در طول 12 سال کل مبلغی است که در ازای دریافت وام مسکن متقاضیان می پردازند. این هزینه ها نرخ سود وام مسکن را از میزان اسمی خود جدا می کند.

نرخ سود وام مسکن

نرخ سود اسمی وام مسکن در حد 17.5 درصد اعلام شده است. محاسبات نشان می دهد که این نرخ در ابتدای هفته جاری 20.34 درصد بوده که با حدود 1 واحددرصد کاهش به 20.24 درصد رسیده است. به عبارت دیگر حد اقل 2.7 واحد درصد هنوز از نرخ اسمی اعلام شده بالاتر است.

منبع: اقتصاد نیوز

همچنین بخوانید...

11 بهمن 1399 اخبار مرتبط اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...